Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2022 roku w Polsce wyrejestrowano z powodu kradzieży 6157 samochodów osobowych. Co ciekawe, liczba skradzionych pojazdów w ostatnim roku spadła o ponad 13% w porównaniu z 2021. Jednak analizując dane z wcześniejszych lat można stwierdzić, że liczba kradzieży samochodów utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie. Kiedy dokładnie właściciel samochodu ma możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku kradzieży? Blokady antykradzieżowe a ubezpieczenie samochodu 2023.
Blokady antykradzieżowe a ubezpieczenie samochodu 2023 – minimalizuj ryzyko
Ubezpieczenie od kradzieży pojazdu (AC) teoretycznie oferuje ochronę właścicielowi samochodu. Ale na kierowcy również spoczywają pewne obowiązki. Musi on podjąć wszelkie możliwe działania w celu zminimalizowania ryzyka kradzieży auta. W przeciwnym razie, firma ubezpieczeniowa może oskarżyć klienta o rażące niedbalstwo, co zazwyczaj prowadzi do odmowy wypłaty odszkodowania. Warto więc nie ryzykować i jak najszybciej zainstalować odpowiednie zabezpieczenia antykradzieżowe. Dzięki nim, firmy ubezpieczeniowe mają pewność, że klient maksymalnie utrudnia dostęp do samochodu dla złodziei i minimalizuje ryzyko kradzieży auta lub jego części.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Rażące niedbalstwo związane z niewłaściwym zabezpieczeniem samochodu może dotyczyć nie tylko braku stosowania zabezpieczeń antykradzieżowych. Pozostawienie kluczyków lub pilota do samochodu w niezabezpieczonym pojeździe lub w miejscu, gdzie mogą zostać łatwo skradzione, jest uważane za rażące niedbalstwo właściciela pojazdu i osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym.
Zobacz też: Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
Tę informację można znaleźć między innymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC, chociażby firmy Allianz. Jeśli klucze są pozostawione bez nadzoru, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia szkody, chyba że zachowanie właściciela pojazdu nie miało wpływu na jej powstanie.
Blokady antykradzieżowe a ubezpieczenie samochodu 2023 – czym jest rażące niedbalstwo?
Z terminem tym najczęściej powiązany jest fragment umowy z TU, który mówi o warunkach ubezpieczenia i przypadkach wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Uprawniające do odmowy wypłaty odszkodowania tzw. „rażące niedbalstwo” to niezdefiniowane wprost zjawisko, w którym sprawca narusza ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa licząc, że w konsekwencji tych naruszeń nie dojdzie do powstania szkody, np. kradzieży auta.
Zobacz też: Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
Innymi słowy jest to działanie bezmyślne, bez zachowania minimalnej ostrożności lub staranności wymaganej w danej sytuacji, prowadzące do realnego zagrożenia. Można więc śmiało stwierdzić, że samo wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC, nie zabezpiecza dostatecznie interesów właściciela auta i nie gwarantuje mu wypłaty odszkodowania w razie kradzieży. Czy w takim razie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma jakieś precyzowane wymagania?
Blokady antykradzieżowe a ubezpieczenie samochodu 2023 – czego wymagają ubezpieczyciele?
Informacje na temat wymaganych przez ubezpieczyciela zabezpieczeń antykradzieżowych można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) AC, które określają warunki korzystania z ochrony ubezpieczeniowej.
Firmy ubezpieczeniowe przykładają szczególną wagę do montażu zabezpieczeń, które są przewidziane przez producenta podczas produkcji samochodu, a także do aktywacji tych zabezpieczeń przez ubezpieczonego. Wyłączenia odpowiedzialności, takie jak te zawarte w OWU PZU, wyraźnie informują, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli kierowca nie zamontował odpowiednich zabezpieczeń lub nie ich nie aktywował.
Zobacz też: Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
Konieczność posiadania zabezpieczeń antykradzieżowych oraz rodzaj i liczba zależą od wartości pojazdu. Na przykład, Benefia wymaga co najmniej jednego urządzenia antykradzieżowego, jeśli wartość pojazdu w dniu podpisania umowy nie przekracza 150 000zł. Co najmniej dwóch różnych urządzeń w przypadku samochodów o wartości między 150 000zł a 350 000zł. Dla samochodów o wartości powyżej 350 000 zł konieczne są przynajmniej dwa zabezpieczenia, w tym jedno urządzenie zabezpieczająco-lokacyjne z aktywną funkcją monitoringu.
Blokady antykradzieżowe a ubezpieczenie samochodu 2023 – jak spełnić wymagania ubezpieczyciela?
Decydując się na zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania urządzenia i sposób jego montażu. W przypadku wyboru złego wykonawcy lub zakupu pozornie „prostego” zabezpieczenia, przeznaczonego do samodzielnego montażu, można narazić się na utratę gwarancji producenta. Nie wspominając już o dużym ryzyku awarii elektroniki auta, skutkującej jego unieruchomieniem.
Jednym z najlepszych zabezpieczeń antykradzieżowych, dostępnych na rynku, jest CANLOCK, posiadający najwyższą klasę bezpieczeństwa zabezpieczeń samochodowych EXTRA. Blokada współpracuje z magistralą CAN, co jest obecnie najbardziej niezawodną metodą ochrony auta przed kradzieżą.
Urządzenie umożliwia blokowanie układu zapłonowego, skrzyni biegów lub sprzęgła. Autoryzacja dostępu, w zależności od wersji urządzenia, może odbywać się za pomocą kodu PIN, breloczka Bluetooth lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Bez takiej autoryzacji samochodem po prostu nie będzie można odjechać.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!