Immobilizer – czyli „unieruchamiacz”, najczęściej kojarzy się z odcięciem zapłonu lub zablokowaniem dostarczania paliwa do silnika. Jak w samochodach elektrycznych odciąć zapłon, skoro do zapłonu nie do chodzi? Ta sama sprawa tyczy się wielu aut hybrydowych – które mimo obecności jednostki spalinowej, startują często z tej elektrycznej. Jak zatem działa immobilizer do EV (aut elektrycznych) i hybryd?
Immobilizer, a odcięcie zapłonu – EV/hybryda
W ciągu ostatnich kilku dekad przez rynek przelało się wiele rodzajów immobilizerów. Pierwsze masowo stosowane to te seryjne, które działają, ale są łatwe do obejścia. Z czasem zaczęto wykorzystywać różne akcesoryjne zabezpieczenia – w tym immobilizery w formie odcięcia zapłonu.
Działały one różnie – wyłączały świece, blokowały elektrozawór pompy paliwa itp. Opierały się o odcięcie czegoś ważnego, np. paliwa, iskry/prądu. Były to rozwiązanie o różnej skuteczności, pewien postęp przyniosła popularyzacji magistrali CAN i co za tym idzie immobilizerów CAN, które pozwalają na zabezpieczenie aut elektrycznych i hybrydowych przed kradzieżą.
Immobilizer CAN – skuteczne zabezpieczenie dla aut z silnikiem elektrycznym
Magistrala CAN działa jak szyna, która pozwala na bardzo stabilną i bezpieczną komunikację pomiędzy urządzeniami na pokładzie auta. Mowa tak o manetkach świateł, jak i sterowaniu osprzętem silnika. Standard CAN został tak rozpowszechniony, że nawet takie nowe „wynalazki” jak Tesla z niego korzystają, mimo że początki szyny CAN to lata 80. poprzedniego wieku. Więcej na temat magistrali CAN tutaj.
Oferujemy immobilizer CAN CanLock, bo wierzymy w skuteczność działania tego systemu. Powszechność magistrali CAN, która stanowi wciąż element wspólny aut spalinowych, hybrydowych, elektrycznych i wielu, wielu innych pojazdów jest globalna. To sprawia, że rozwiązania oparte o tę technologię jeszcze na długo z nami zostaną. Nie bez powodu – stabilność i bezpieczeństwo są bliskie ideałowi. CAN posiada bardzo dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, dzięki zróżnicowanym technikom transmisji bitów. Statystyczne występowanie jednego przekłamanego bitu to 1 na 1000 lat ciągłej pracy!
Immobilizer CAN działa podobnie w EV oraz autach spalinowych i pozwala na wykonanie różnych działań na pokładzie samochodu komunikując się w przestrzeni szyny CAN. To nic innego jak możliwość poinformowania samochodu „Hej! Pod żadnym pozorem się nie uruchamiaj, chyba że zdarzy się coś”. Co? Odblokowanie za pomocą bluetooth w smartfonie, czy po podaniu kodu PIN złożonego z kilku operacji na przyciskach i manetkach w samochodzie.
I nie ma tu znaczenia, że iskry się nie odetnie, bo jej nie ma. Nie ma także znaczenia brak paliwa, które można odciąć – korzystając z immobilizera CAN mamy do dyspozycji znacznie więcej. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, komunikując się naszym urządzeniem z innymi podzespołami w samochodzie.
Immobilizer CAN CanLock – zalety dla aut elektrycznych (EV) i hybryd
Nasz produkt opiera się o pewien standard komunikacji wewnątrz całego pojazdu. Dlatego też nie ma znaczenia, jakim paliwem zasilany jest samochód i jakiej jest marki. Zastanawiasz się, czy obsługujemy Twój samochód – sprawdź!
Poza uniemożliwieniem uruchomienia samochodu CanLock można rozszerzyć o znacznie więcej funkcji – także skutecznych niezależnie od rodzaju paliwa.
CanLock może być nie tylko immobilizerem, który uchroni przed kradzieżą na walizkę, ale także autoalarmem montowanym wewnątrz pojazdu o głośności +/- 100 db. (skutecznie wygania z samochodu). Oferujemy także montaż 3-osiowego czujnika przechyłu i położenia, który może skutecznie ochronić przed kradzieżą na lawetę i/lub kradzieżą kół. Nowością jest także możliwość odcięcia zapłonu zdalnie za pomocą GPS.
Montaże realizujemy na terenie całej Polski i nie naruszamy gwarancji pojazdu. Nasz produkt posiada homologację i jest bezpieczny.
Autor: Arkadiusz Lenkiewicz
Szukasz immobilizera do swojego samochodu? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889