Jako Zabezpiecz-Auto.pl, w toku codziennych obowiązków odbieramy masę połączeń od Klientów, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Czasami wśród takich telefonów zdarzy się ten z gratulacjami. W słuchawce słychać wówczas najczęściej zadowolony głos, który upewnia Nas, że CanLock spełnia swoją funkcję idealnie. Tak stało się między innymi kilka dni temu, kiedy to Klient poinformował Nas o nieudanej próbie kradzieży swojego auta. Niestety, jego sąsiad nie miał już tyle szczęścia.
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą – podejrzenia Naszego Klienta
Niedawno do Zabezpiecz-Auto.pl zgłosił się mieszkaniec Wrocławia – właściciel samochodu, chcący zabezpieczyć swoją własność przed kradzieżą. Sytuacja dość standardowa, jednak w toku rozmowy okazało się, że instalacja CanLock musi odbyć się możliwie jak najszybciej.
Chcesz wyposażyć Twój samochód w zabezpieczenie antykradzieżowe odporne na nowoczesne metody kradzieży? Zadzwoń pod numer 732 080 889 – Nasi Specjaliści pomogą dobrać rozwiązanie idealne do Twojego samochodu.
Klient, który niedawno zakupił auto marki Range Rover Sport, zauważył niecodzienną aktywność bliżej nieznajomych osób wokół nowego nabytku. Kamery zainstalowane w garażu Klienta pozwoliły ujawnić osoby, które wyraźnie prowadziły obserwację samochodu. Właściciel Range Rovera Sport zaczął obawiać się kradzieży mimo, że zamieszkuje on dość spokojną okolicę, w której nie powinno dochodzić do zuchwałych przestępstw.
Szybka reakcja Zabezpiecz-Auto.pl
Z Naszego doświadczenie wynika, że w tego typu sytuacjach nie ma czasu na głębszą analizę tego, czy obawy Klienta są uzasadnione, czy nie – trzeba działać natychmiast. Auto Klienta, czyli Range Rover Sport, zostało wyposażone w zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock jeszcze tego samego dnia, co – jak się okazało potem – uchroniło właściciela samochodu przed potężną stratą finansową.
Dwa dni później złodzieje wkroczyli do akcji
Zaobserwowane przez kamery monitoringu Naszego Klienta osoby okazały się być złodziejami samochodów. Do ataku na auto doszło dwa dni później w nocy – przestępcy samochodowi często wybierają taką porę, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się świadków kradzieży.
Złodzieje byli wyposażeni w niezbędne do dokonania kradzieży narzędzia. Ich plan zakładał wycięcie otworu w drzwiach, aby dostać się do linki i opuścić szybę. Udało się to zrobić, jednak potem przestępcy natrafili na niespodziewane trudności. Okazało się, że nie są oni w stanie uruchomić pojazdu wyposażonego w CanLock.
Według relacji właściciela pojazdu, złodzieje musieli posługiwać się zaawansowanymi technologicznie, elektronicznymi narzędziami, bowiem prócz wyciętej dziury w drzwiach, nie było jakichkolwiek śladów włamania.
Sąsiad miał mniej szczęścia…
W Zabezpiecz-Auto.pl doskonale wiemy, że najczęstszą reakcją złodziei samochodów na obecność zabezpieczenia antykradzieżowego CanLock, jest natychmiastowa rezygnacja z dokonania kradzieży. Tak też było i tym razem, jednak przestępcy nie zamierzali wracać z pustymi rękoma – łupem padło auto sąsiada Naszego Klienta. Był to taki sam model, różniący się kolorem i brakiem obecności dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego.
Sprawa została oczywiście zgłoszona na Policję – organy ścigania dysponują również nagraniami z monitoringu, co (miejmy nadzieję) pozwoli na szybkie schwytanie przestępców.
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą – gdzie „grasują” złodzieje?
Historia Naszego Klienta doskonale pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniły się preferencje złodziei samochodów oraz metody ich działania. Jeszcze 15-20 lat temu były to pojedyncze osoby, posługujące się prymitywnymi narzędziami, grasujące głównie pod osłoną nocy. Sama kradzież samochodu była raczej dziełem przypadku – złodziej wyruszający w nocną „podróż” nigdy nie miał pewności, jakie auto padnie jego łupem.
Dzisiaj sytuacja wygląda zgoła inaczej – na polskich drogach można spotkać znacznie więcej drogich aut, wyposażonych w skomplikowane alarmy, immobilizery i tym podobne. Kradzież samochodów stała się jeszcze bardziej dochodowym „biznesem”, jednak złodziejom nie opłacało się już działać w pojedynkę.
Kradzież samochodu poprzedzona jest zazwyczaj dokładną obserwacją, podczas której złodzieje zdobywają wiedzę na temat nawyków właściciela samochodu, miejsca parkowania i tak dalej. Takie działanie może również dostarczać wiedzy na temat zainstalowanych zabezpieczeń antykradzieżowych: jeśli przed uruchomieniem samochodu kierowca wykonuje jakieś czynności, to całkiem prawdopodobne, że w aucie znajduje się jakaś dodatkowa blokada, którą trzeba będzie zneutralizować.
Dodatkowo, jak wynika z powyższej historii, na kradzież narażone są nie tylko i wyłącznie auta, które parkują w ciemnych zaułkach, w dzielnicach owianych złą sławą. Statystyki pokazują, że złodzieje potrafią zaatakować na teoretycznie bezpiecznych, strzeżonych osiedlach, tuż „pod nosem” właścicieli aut – własne miejsce parkingowe za płotem i bramą na pilota nie daje już dzisiaj żadnych gwarancji.
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą – metody złodziei aut
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sprawą nieudanej kradzieży Range Rovera z jednego z wrocławskich osiedli zajmuje się Policja. Z tego właśnie powodu nie wiemy jeszcze, jaką metodą mogli posłużyć się przestępcy – wszystko jest utajnione ze względu na trwające śledztwo.
Z dużą dozą pewności jednak można stwierdzić, że do sforsowania fabrycznych zabezpieczeń antykradzieżowych samochodu doszło przy pomocy jednej z popularnych obecnie, elektronicznych metod kradzieży.
Złodzieje np. mają do dyspozycji urządzenia zwane „walizką” – jest to tak naprawdę niewielki komputer, który pozwala na przechwytywanie sygnału zdalnego kluczyka samochodu, wzmocnienie go i przesłanie drogą radiową. Dzięki zastosowaniu dwóch takich urządzeń (jedno w pobliżu kluczyka a drugie obok drzwi auta), samochód reaguje dokładnie tak, jakby obok stał właściciel pojazdu z oryginalnym pilotem w kieszeni.
W kradzieży „metodą na walizkę”, złodzieje wykorzystują nie tylko nowoczesną technologię, ale również niedbalstwo właścicieli samochodów, dotyczące miejsca przechowywania kluczyków do auta. Po powrocie do domu lądują one często na wieszaku przy drzwiach wejściowych lub na parapecie – są to miejsca, do których złodzieje mają łatwy dostęp i bez problemu mogą wówczas użyć „walizki” do dokonania kradzieży.
Metoda na „gameboya”
Dokonywanie zuchwałych kradzieży samochodów z przydomowych posesji stało się jeszcze łatwiejsze, od kiedy światło dzienne ujrzało narzędzie, zwane popularnie „gameboyem”. Jest o niewielkie urządzenie ukryte w obudowie popularnej niegdyś, ręcznej konsoli – wszystko po to, aby osoba używająca „gameboya” nie wzbudzała podejrzeń.
„Gameboy”, w przeciwieństwie do kradzieży metodą „na walizkę”, w ogóle nie potrzebuje dostępu do fabrycznego kluczyka samochodu. Jest on bowiem w stanie „dopasować” sygnał zwrotny do konkretnego modelu auta, przez co złodzieje mogą dokonać kradzieży dosłownie w kilkanaście sekund.
O metodzie kradzieży „na gameboya” ponownie zrobiło się głośno, gdy Policja z West Yorkshire (Wielka Brytania) rozbiła gang, który kradł auta marki Mitsubishi Outlander, korzystając właśnie z tego urządzenia. Według ekspertów od tego, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, „gameboy” wykorzystuje lukę w oprogramowaniu immobilizera takich marek, jak Toyota, Mitsubishi, Kia lub Hyundai. Co ciekawe, oprogramowanie firmy Texas Instruments, które okazało się podatne na ataki, znajdziemy także w samochodach Tesla.
Czym jest CanLock, który powstrzymał złodziei przed kradzieżą Range Rover’a?
Zabezpieczenie CanLock po raz kolejny udowodniło swoją wartość i fakt, że jest najbardziej zaawansowaną technologicznie blokadą antykradzieżową na rynku. CanLock opiera swoje działanie na magistrali CAN, w którą wyposażone jest każde nowoczesne auto.
Magistrala CAN jest po prostu systemem transmisji danych w samochodzie – za jej pośrednictwem komunikują się poszczególne podzespoły pojazdu; umożliwia ona także kierowcy wydawanie poleceń i ogólnie – sterowanie autem. To przez magistralę CAN płynie sygnał wygenerowany przez naciśnięcie guzika START w samochodzie – dociera on później do kluczowych dla uruchomienia pojazdu elementów, np. pompy paliwa.
CanLock, za pośrednictwem wiązki elektrycznej auta, jest w stanie zablokować przepływ tego typu poleceń. Samochód można uruchomić wyłącznie po dokonaniu autoryzacji. Nie ważne, jak bardzo nowoczesną metodą kradzieży posłuży się przestępca. CanLock jest w pełni odporny nie tylko na kradzież metodą „na walizkę”, ale też „na kopiowanie kluczyków” lub „na lawetę”.
CanLock, w zależności od wersji urządzenia i modelu samochodu, może działać na trzy sposoby:
- Całkowity brak możliwości uruchomienia silnika;
- Silnik uruchamia się na sekundę, po czym gaśnie – nie ma możliwości utrzymania włączonego silnika przez dłuższy czas;
- Silnik uruchamia się, jednak w przypadku aut ze skrzynią automatyczną, nie ma możliwości zmiany biegów, a w pojazdach ze skrzynią manualną – wciśnięcia sprzęgła.
CanLock – warianty urządzenia
Producent urządzenia CanLock przygotował kilka wersji wyposażeniowych, dostosowanych do wymagań różnych Klientów. Wszystkie warianty współpracują z autami wyposażonymi w magistralę CAN i stanowią doskonałe zabezpieczenie antykradzieżowe w przypadku systemu „keyless”. W ofercie znajdziemy:
CanLock Comfort posiada wszystkie funkcjonalności standardowe, przy czym przy tej wersji producent przewidział trzy, wygodne sposoby autoryzacji:
- Kombinacja fabrycznych przycisków auta;
- Brelok komunikujący się z urządzeniem poprzez szyfrowaną komunikację Bluetooth;
- Bezpieczna aplikacja mobilna, wykorzystująca szyfrowane połączenie Bluetooth.
- CanLock Premium
Wersja urządzenia dla bardziej wymagających Klientów. CanLock Premium posiada wszystkie funkcjonalności pakietu Comfort, a dodatkowo system zabezpieczający jest wyposażony w głośną syrenę alarmową, uniemożliwiającą przebywanie w pobliżu pojazdu po jej uruchomieniu.
- CanLock Laweta+Szyby
W pakiecie Comfotrt, w wersji CanLock Laweta+Szyby, prócz syreny alarmowej znajdziemy również inteligentny czujnik przechyłu, który uruchomi syrenę nie tylko w przypadku próby kradzieży „na lawetę”, ale również podczas aktów wandalizmu, np. próby wybicia szyb.
- CanLock PRO
Najbardziej zaawansowana technologicznie i najskuteczniejsza blokada antykradzieżowa na rynku. Posiada wszystko to, co daje nam wariant CanLock Laweta+Szyby (syrena, czujnik przechyłu, wygodny sposób autoryzacji), a dodatkowo otrzymamy lokalizator GPS z funkcją antyjammer. Urządzenie to wysyła powiadomienie głosowe na wcześniej zdefiniowany numer wówczas, gdy złodzieje przestaną używać zagłuszarki GPS. CanLock PRO umożliwia bieżącą kontrolę położenia i statusu samochodu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniu antykradzieżowym CanLock lub potrzebujesz rady, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami.
Możesz to zrobić na kilka sposobów: napisz do Nas poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer 732 080 889 lub kliknij na symbol słuchawki, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu i zostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w przeciągu kilkudziesięciu sekund.