Instalacja niektórych zabezpieczeń antykradzieżowych może naruszać zasady gwarancji na samochód. Według policyjnych statystyk, każdego roku w Polsce ginie kilka tysięcy samochodów. O tym, jakie modele cieszą się największą popularnością wśród złodziei regularnie piszemy na naszym blogu. Dodatkowe, niefabryczne zabezpieczenia antykradzieżowe są dziś niezwykle ważne i często wymagane przez ubezpieczyciela w umowie. Ale czy na montażu tego typu urządzeń nie ucierpi gwarancja na samochód?
Gwarancja na samochód a zabezpieczenie antykradzieżowe
Gwarancję na samochód zapewnia producent lub dealer, u którego kupowane jest auto. W ten sposób gwarant zapewnia nieodpłatną naprawę pojazdu bądź wymianę uszkodzonych części na nowe, pod warunkiem, że awaria wynika z wadliwej produkcji lub montażu samochodu i jest zawarta w dokumencie gwarancyjnym.
Gwarancja na samochód nie wynika z polskiego prawa i jest dobrowolna. Każdy dokument gwarancyjny zawiera indywidualne zasady i wyłączenia, z którymi musisz się zapoznać. Każda naprawa lub wymiana części wynikająca z gwarancji musi mieć miejsce w ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi).
Zwykle gwarancja na nowy pojazd trwa 2 lata, choć wyjątkiem jest tu producent Kia, który oferuje zakup samochodu z gwarancją na 7 lat.
Co ważne, gwarancja na samochód przypisana jest do pojazdu, niezależnie od właściciela. W przypadku sprzedaży drugiej osobie, gwarancja nadal jest aktualna i kolejny właściciel auta może z niej korzystać.
Gwarancja na samochód używany
Możliwe jest uzyskanie gwarancji na samochód używany. Na polskim rynku istnieje wiele firm, które oferują wykupienie gwarancji na samochody używane. Takie gwarancje zwykle obejmują krótszy okres niż w przypadku samochodów fabrycznie nowych. W zależności od firmy, gwarancja na używane auto trwa od 3 – nawet na okres 5 lat. W przypadku kupna samochodu używanego, taka gwarancja informuje o tym, że pojazd przeszedł profesjonalny przegląd, a przyszły właściciel może mieć pewność, że w razie awarii może zgłosić się do warsztatu na bezpłatną naprawę (jeśli ta wynika z książki gwarancyjnej).
Gwarancja na samochód – przykłady dokumentów
https://www.dasweltauto.pl/content/dam/dwa/importers/pl/pdf/PL_DWA_A2TC1_0p1801_doc-1.pdf
https://pdf.sites.toyota.pl/warunki_gwarancji_producenta_toy.pdf
Gwarancja na samochód – kiedy zostaje naruszona?
Każdy dokument gwarancyjny pojazdu określa indywidualne warunki, na jakich ten obowiązuje. Jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad, jakie zawiera większość książek gwarancyjnych:
- Wszelkie usterki i wymiany części należy naprawiać tylko i wyłącznie w ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi);
- Należy pamiętać o wykonywaniu i dokumentowaniu wszystkich prac serwisowych, czynności obsługowych, przeglądów i wymian olejów;
- Nie można zmieniać licznika przebiegu;
- Samochód musi być używany w sposób prawidłowy. Jazda sportowa i nauka jazdy wykluczają pojazd z napraw gwarancyjnych;
- W przypadku awarii samochodu należy niezwłocznie zgłosić się do ASO, by nie spowodować dodatkowych szkód w pojeździe.
Gwarancja na samochód – jakie zabezpieczenia mogą ją naruszyć?
Czy możliwe jest, by montaż zabezpieczenia antykradzieżowego naruszył i spowodował utratę gwarancji na samochód? Tak. Wszystko jednak zależy od tego, jak skonstruowana jest karta gwarancyjna pojazdu i jakie warunki zawiera.
Zwykle bywa tak, że montaż zabezpieczenia antykradzieżowego w autoryzowanym serwisie nie wpływa na gwarancję auta. Jeśli jednak zabezpieczenie zostanie zamontowane w innym miejscu, najczęściej dochodzi do utraty gwarancji na części, które uległy uszkodzeniu w skutek nieprawidłowego montażu lub działania zainstalowanego zabezpieczenia.
Montaż niektórych blokad odbywa się w oparciu o fabryczne otwory w karoserii auta. W związku z tym nie ma zagrożenia związanego z utratą gwarancji producenta na samochód. Źle wykonany, może doprowadzić do uszkodzenia samochodu oraz utraty gwarancji od producenta. Jednak mechaniczne blokady są zawsze widoczne.
Gwarancja na samochód – przykłady naruszeń
Naruszenie gwarancji Toyota – zabezpieczenia antykradzieżowe często są uznawane jako naruszenie gwarancji, ponieważ notorycznie powtarzającym się paragrafem umożliwiającym zerwanie gwarancji na daną część, jest montaż części nieoryginalnych tj. innej marki niż Toyota. Wyłączenia jednej z kart gwarancyjnych znajdują się słowa „Przeróbki, przebudowy, zamontowanie nieautoryzowanego wyposażenia dodatkowego.”
Naruszenie gwarancji Volkswagen– w treści karty gwarancyjnej producenta niemieckich aut znajdziemy fragment dotyczący ingerencji w układ z podzespołami nie zatwierdzonymi przez producenta „naturalnego zużycia eksploatacyjnego, usterek spowodowanych niewłaściwym obchodzeniem się z produktem, niedostateczną obsługą lub niedozwolonymi modyfikacjami części lub bezpośrednio z nimi współpracującymi podzespołami nie zatwierdzonymi przez producenta Volkswagen AG”.
Naruszenie gwarancji Audi– W przypadku kolejnego niemieckiego producenta gwarancja nie obejmuje: usterek, które związane są z faktem, że części były zamontowane, obsługiwane lub naprawiane w niefachowy sposób”. W związku z powyższym firmy montujące zabezpieczenia w niefachowy sposób mogą doprowadzić do utraty gwarancji.
Zobacz też: Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
Naruszenie gwarancji Ford– kolejna karta gwarancyjna zawiera tę samą myśl wskutek, której możemy zostać pozbawieni dokumentu „zmian w oryginalnej konstrukcji pojazdu, w tym w oryginalnym oprogramowaniu sterowników, albo wbudowania części i dodatków, które nie są dopuszczone przez producenta”.
Jaki z tego wniosek?
Wybierając firmę sprzedającą i montującą zabezpieczenia antykradzieżowe do samochodu, powinniśmy wybrać fachowców, którzy zamontują dyskretne, mało ingerencyjne i posiadające homologację zabezpieczenie. Tak, abyśmy mieli pewność ochrony bez utraty gwarancji.
Gwarancja na samochód – homologacja zabezpieczenia
Brak homologacji i ingerencja w wiązkę elektryczną – to bowiem może stanowić podstawę do utraty gwarancji na samochód.
OWU: Urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą – mechaniczny lub elektroniczny system zabezpieczenia antykradzieżowego, wymagany przez Allianz przy zawarciu umowy ubezpieczenia, który jest sprawny i trwale zamontowany w procesie produkcji pojazdu, lub urządzenie homologowane zgodnie z obowiązującymi przepisami zamontowane przez podmiot profesjonalnie trudniący się montażem urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą.
Zobacz też: Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
Ubezpieczyciel wymaga zamontowania zabezpieczeń przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej dotyczącej samochodu. Ich liczba może zależeć od wartości pojazdu i parametrów określonych, dla każdego towarzystwa indywidualnie.
Właściciel samochodu, który chce wykupić ubezpieczenie autocasco, powinien spełnić kilka warunków, by ochrona przed kradzieżą miała sens. Jednym z nich jest montaż urządzeń antykradzieżowych. Co równie ważne, muszą być one zawsze sprawne i aktywowane w momencie opuszczania pojazdu.
Co to jest homologacja?
Świadectwa homologacji określające zgodność z regulaminami określającymi bezpieczeństwo budowy i eksploatacji.
W Polsce to Instytut Transportu Samochodowego przeprowadza badania homologacyjne. Natomiast reguły przyznawania homologacji zostały jasno określone w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Fragment dostępny pod linkiem. Możemy sprawdzić szczegóły, zgodnie z którymi został wydany dokument świadczący o bezpieczeństwie i jakości. Przykładowe zabezpieczenie z homologacją z Naszej stajni, to Immobilizer CAN z homologacją E20. Więcej szczegółów dostępnych tutaj.
E20 – oznaczenie homologacji wykonanej w Polsce, kupując produkty z takim oznaczeniem mamy pewność, gdzie została wydana homologacja. Tego rodzaju atest daje nam pewność, iż dokument gwarantujący dobrą jakość wykonanych usług, dostosowany jest do potrzeb rynku lokalnego.
Czy zabezpieczenie antykradzieżowe Immobilizer CAN CanLock posiada homologację?
Tak. homologacja i brak ingerencji w wiązkę elektryczną – to bowiem może stanowić podstawę do utraty gwarancji na samochód. Ten rodzaj montażu nie narusza konstrukcji pierwotnej. Nie przecinamy przewodów. Dzięki naszym zabezpieczeniom możesz być pewien, że nie utracisz gwarancji, ani samochodu.
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!