Zabezpiecz-Auto.pl i kradzież katalizatora. To już kolejny raz, gdy Nasze rozwiązania antykradzieżowe zostały docenione przez ekspertów ze świata motoryzacji. Tym razem, firma Zabezpiecz-Auto.pl została wymieniona w kontekście skutecznej ochrony przed kradzieżą katalizatora. Warto wspomnieć, że ten proceder to w naszym kraju prawdziwa plaga, a nasilenie tego typu kradzieży ma miejsce w miesiącach wakacyjnych. To właśnie wtedy, ze względu na ładną pogodę, właściciele aut chętnie rezygnują z garażu na rzecz parkowania pod chmurką.
Kradzież katalizatora – międzynarodowy proceder
Dość zabawny wydaje się fakt, że dla złodziei wartość ma już nie tylko całe, nieuszkodzone auto, ale również jego część. I to tak niepozorna, jak katalizator – zadaniem tej niewielkiej „puszki”, umieszczonej pod każdym współczesnym autem, jest zmniejszenie toksyczności emitowanych spalin.
Pierwsze pojazdy z katalizatorami pojawiły się już w 1986 roku, jednak późniejsze regulacje europejskie sprawiły, że od 1993 w katalizator musiało być już wyposażone każde produkowane auto. Kradzież katalizatorów to domena nie tylko polskich złodziei – z policyjnych danych wynika, że to duży, nierzadko bardzo dobrze zorganizowany proceder. Podobną „bezczelnością” co w Polsce, przestępcy wykazują się również w krajach Europy Zachodniej, takich jak Anglia czy Francja.
Kradzież katalizatora – jaki to ma sens?
Chodzi oczywiście o pieniądze. Jednak aby mówić tutaj o jakiejkolwiek wartości materialnej katalizatora, należy prześledzić zasadę jego działania. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, katalizator samochodowy używany jest do zobojętniania spalin. Montowany jest kilkadziesiąt centymetrów za kolektorem wydechowym w taki sposób, że wszystkie spaliny na drodze do tłumika muszą przejść przez jego środek.
Wnętrze katalizatora stanowi wkład aktywny chemicznie, który wchodząc w reakcję ze szkodliwymi produktami spalania paliwa zobojętnia je, po czym owe produkty przemiany chemicznej zostają wyprowadzone do atmosfery.
Producenci katalizatorów wykorzystują do zobojętniania różne pierwiastki chemiczne, najczęściej jest to platyna, pallad oraz rod. Warto wspomnieć, że aż 75 procent światowego zapotrzebowania na pallad właśnie generuje przemysł motoryzacyjny, a pierwiastek ten występuje w przyrodzie aż dziesięć razy rzadziej niż będące dla ludzi synonimem luksusu złoto.
W tym cała rzecz – wymienione wyżej metale szlachetne są bardzo drogie, przez co katalizatory z wkładem wykonanym z tych pierwiastków stanowią dla złodziei łakomy kąsek. Przeciętny katalizator auta osobowego jest wart w skupie nawet 3-3,5 tysiąca złotych, jednak nie jest to wcale najwyższy próg „zarobku” złodziei.
„W naszym kraju złodzieje katalizatorów biorą na cel głównie większe, dostawcze auta, w których montuje się katalizatory o czarnorynkowej wartości nawet dziesięciu tysięcy złotych. Popularne są również pojazdy starsze, gdzie istnieje duża szansa, że pozbawione są one alarmu” – tłumaczy ekspert Zabezpiecz-Auto.pl.
Kradzież katalizatora to bułka z masłem
Jak cenny dla złodzieja jest katalizator samochodowy? Na początku tego roku, policjanci z Olsztynka w województwie warmińsko-mazurskim złapali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy dokonywali kradzieży. 22 i 27-latek zdołali wydostać się spod samochodu i wsiąść do własnego auta celem ucieczki. Warto zaznaczyć, że rządza zysku okazała się na tyle silna, że złodzieje nie zawahali się potrącić próbującego ich zatrzymać policjanta – dopiero strzały ostrzegawcze skłoniły przestępców do refleksji.
Kradzież katalizatora jest łatwa – nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Proceder jest na tyle opłacalny, że niektórzy importerzy aut używanych z Zachodu standardowo „zlecają” usunięcie oryginalnego katalizatora i zastąpienie go atrapą lub kawałkiem zwykłej rury. Niedoświadczony nabywca rzadko kiedy orientuje się, że coś jest nie tak.
Kradzież katalizatora – zabezpieczenie
Istnieje kilka sposobów, aby uchronić auto przed wymontowaniem katalizatora. Pierwszym z nich jest prosta, metalowa osłona, przykręcona lub przyspawana do konstrukcji auta. Jako, że kradzież katalizatora przy użyciu np. kątówki generuje podejrzany hałas, to aby zostać niewykrytym, cały proceder musi trwać kilkadziesiąt sekund. Zobaczywszy metalową osłonę na katalizatorze złodziej uzna najprawdopodobniej, że kradzież w tym przypadku jest zbyt czasochłonna, a przez to i ryzykowna.
Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdy przestępcy mają dużo czasu na działanie, ponieważ wiedzą np. o nieobecności właściciela auta.
CanLock – skuteczna ochrona katalizatora przed kradzieżą
Jak podaje Auto Motor i Sport, dużo lepszą ochronę przed kradzieżą stanowi odpowiedni alarm, wyposażony w czujnik przechyłu. Kradzież katalizatora wymaga bowiem od złodzieja lekkiego uniesienia samochodu, co wiąże się z lepszym dostępem do tej części.
Zabezpieczeniem, które skutecznie ochroni przed kradzieżą katalizatora jest CanLock Laweta + Katalizator + Szyby. Urządzenie to jest wyposażone w trzyosiowy sensor przestrzenny i głośną syrenę, która aktywuje się za każdym razem, gdy dojdzie do zmiany położenia auta względem początkowego (zapamiętanego po zgaszeniu silnika). Dzięki temu CanLock skutecznie chroni przed kradzieżą nie tylko katalizatora, ale również kradzieżą „na lawetę” lub poprzez wybicie szyb.
Aby dowiedzieć się więcej na temat działania systemu antykradzieżowego CanLock, zapoznaj się z sekcją Pytań i Odpowiedzi lub skontaktuj się z Naszymi Ekspertami.
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
- Wygłuszenie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć!