Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, złodzieje samochodowi ciągle są „w natarciu”. Wprawdzie w tym czasie, ogólnie rzecz biorąc, w województwie łódzkim odnotowano w 2020 roku mniej przestępstw, to jednak kradzieże aut utrzymały się na podobnym poziomie. Z raportów policyjnych wynika, że w woj. łódzkim złodzieje najczęściej kradną auta w Łodzi oraz powiatach zgierskim i pabianickim, a najrzadziej w powiatach wieruszowskim, pajęczańskim i skierniewickim. Aby ochronić swoje auto przed złodziejami, warto zainwestować w sprawdzoną blokadę antykradzieżową. Gdzie w Łodzi szukać nowoczesnego zabezpieczenia przed złodziejami?
Autoalarm Łódź – jak wyglądają ogólne statystyki kradzieży aut?
Rok przed pandemią koronawirusa, czyli w 2018 roku, w województwie łódzkim doszło do 752 kradzieży aut. Rok później zanotowano znaczący spadek, bowiem Policja w regionie odnotowała 693 tego typu przestępstwa – można jasno stwierdzić, że było to spowodowane obostrzeniami pandemicznymi. Właściciele samochodów w dużej mierze przeszli na pracę zdalną i mieli mniej powodów, żeby parkować auta w miejscach z dala od adresu zamieszkania.
W 2020 roku sytuacja niewiele się zmieniła, bowiem z łódzkich ulic zniknęło 691 pojazdów. Spadek liczby dokonywanych kradzieży w porównaniu do poprzednich lat bez wątpienia może napawać optymizmem, ale warto również zwrócić uwagę na stale rosnącą wykrywalność tego typu przestępstw w całej Polsce – w 2020 roku, od stycznia do lipca, Policja była skuteczna w 37,6 procentach, a w pierwszej połowie 2021 odsetek efektywności wyniósł 41,6 procent. Miejmy nadzieję, że to stały trend, szczególnie mając na uwadze coraz nowsze technologie, którymi dysponują organy ścigania.
Poniżej można zobaczyć, jak sytuacja wygląda w pozostałych województwach:
Autoalarm Łódź – gdzie kradną najczęściej?
Nikogo nie powinno dziwić, że do zdecydowanej większości kradzieży samochodów na terenie regionu łódzkiego dochodzi właśnie w stolicy województwa. Mieszka tam najwięcej ludzi i złodzieje aut zdecydowanie mają w czym wybierać – w 2020 roku doszło tam do 386 kradzieży.
Właściciele samochodów nie mogą czuć się bezpiecznie również w powiecie zgierskim i pabianickim – skradziono tam odpowiednio 52 i 45 pojazdów. Ponadto samochody dość często znikały w powiatach sieradzkim i łódzkim wschodnim – po 27.
Na drugim końcu tego specyficznego „rankingu” możemy wyróżnić miejsca, w których złodzieje samochodów notowali najmniejszą aktywność. Najrzadziej kradziono samochody w powiatach wieruszowskim i pajęczańskim – po jednym, a także w powiecie skierniewickim – 3, rawskim i zduńskowolskim – po 5 oraz brzezińskim, wieluńskim i łęczyckim – po 6.
Mieszkasz w Łodzi i okolicach? Zadzwoń pod numer 732 080 889 i dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje auto przed kradzieżą!
Autoalarm Łódź – co ze skutecznością organów ścigania?
„Jeśli chodzi o kradzieże z 2020 roku, wobec 96 osób zebrano materiał dowodowy, który w toku postępowania przygotowawczego pozwolił na przedstawienie podejrzanym zarzutów w sprawach dotyczących przestępczości samochodowej. Chodzi o kradzież i kradzież z włamaniem pojazdu” – wyjaśnia nadkomisarz Adam Kolasa z zespołu prasowego KWP w Łodzi.
Autoalarm Łódź – jakimi metodami posługują się złodzieje samochodów?
Jak mówią specjaliści, kradzież pojazdu (zwłaszcza wartościowego) poprzedza zwykle długotrwała obserwacja zachowania jego właściciela. Złodzieje raczej nie chcą ryzykować wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji podczas dokonywania przestępstwa, dlatego poświęcają czas, aby wiedzieć, gdzie właściciel zostawia samochód, czy auto jest wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe i tak dalej.
Jak informuje Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, do kradzieży samochodów często dochodzi pod marketami oraz halami sportowymi lub widowiskowymi:
„Złodzieje często obserwują swoje ofiary. Kradną samochody pod marketami albo halami sportowymi, gdzie odbywają się koncerty. Gdy kierowca parkuje auto, idą za nim. Później kradną kluczyki z kieszeni albo z torby wykorzystując tłok, bądź korzystają ze specjalnych urządzeń służących do przechwytywania sygnału kluczyków bezprzewodowych” – wyjaśnia członek zespołu prasowego KWP w Łodzi.
Ciekawostką jest fakt, że na terenie województwa łódzkiego często dochodzi również do kradzieży sprzętu budowlanego, np. koparek. Wynika to z faktu, że jest to pojazd niezwykle trudny w identyfikacji – maszyny budowlane, jako pojazdy wolnobieżne, nie podlegają obowiązkowi rejestracji, nawet wtedy, gdy poruszają się po drogach publicznych. Złodziei maszyn budowlanych kusi ponadto ich wysoka wartość – taka koparka może być warta nawet 400 tys. złotych.
Autoalarm Łódź – kradzież „na walizkę”
Wspominaliśmy wcześniej, że złodzieje samochodów bardzo często śledzą właściciela auta, które chcą ukraść. Robią to w jednym celu – w tłoku łatwiej jest ukraść kluczyk do samochodu i, nie wzbudzając niczyich podejrzeń, odjechać nieswoim samochodem jak gdyby nigdy nic.
W przypadku aut z dostępem bezkluczykowym (keyless), takie „śledzenie” ma na celu przechwycenie sygnału radiowego zdalnego pilota, wzmocnienie go i przekazanie do urządzenia, które znajduje się w pobliżu drzwi do auta. Do dokonania tego typu kradzieży potrzeba dwóch osób i dwóch urządzeń, tak zwanych „walizek”. W skrócie wygląda to tak:
- Pociągnięcie klamki przez pierwszego złodzieja wyzwala sygnał z pojazdu w poszukiwaniu kluczyka;
- „Walizka” przejmuje sygnał, wzmacnia go i przesyła do drugiego złodzieja z „walizką”, który śledzi właściciela pojazdu;
- Kluczyk reaguje na informację emitując pozytywną odpowiedź;
- Sygnał wraca w analogiczny sposób do auta;
- Pojazd otrzymuje pozytywną wiadomość zwrotną i odblokowuje zamki.
Warto zaznaczyć, że tego typu urządzenia w najlepszych wersjach mają nawet 400 metrów zasięgu – złodzieje bez trudu mogą ukraść samochód osoby, która nie ma z nim wzrokowego kontaktu.
Wspomniane „walizki” to zwykle bardzo drogie urządzenia, których cena może dochodzić nawet do 200 tysięcy złotych. Z reguły na zakup takowych mogą pozwolić sobie tylko wyspecjalizowane grupy przestępcze, jednak taki wydatek bardzo szybko się zwraca. Metodą „na walizkę” kradnie się bowiem najczęściej nowe auta z dostępem bezkluczykowym, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych.
Autoalarm Łódź – jak zabezpieczyć auto przed nowoczesnymi metodami kradzieży?
Klasyczne autoalarmy, których na rynku zabezpieczeń antykradzieżowych jest całe mnóstwo, już dawno przegrały technologiczny „wyścig zbrojeń” ze złodziejami samochodów. Mając na uwadze, jakimi metodami kradzieży posługują się przestępcy w Łodzi, warto wyposażyć swoje auto w dodatkowy, akcesoryjny system zabezpieczeń.
Jednym z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku jest CanLock, oferowany przez Zabezpiecz-Auto.pl. Aby mówić o tym urządzeniu, należy uzmysłowić sobie, czym jest magistrala CAN (Controller Area Network) i jaką rolę odgrywa we współczesnym samochodzie. Nie wchodząc zbytnio w aspekty techniczne, CAN umożliwia komunikację wielu systemów obecnych w aucie (wspomaganie kierownicy, ABS, itd.) z mikroprocesorami, zapewniając odpowiedni rozdział i przepływ informacji.
I tu nasuwa się pytanie – skoro wszystkie sterowniki w samochodzie są podłączone de facto do jednej magistrali, która odpowiada za wykonywanie poleceń kierowcy, to czy istnieje możliwość zablokowania jej w taki sposób, żeby nie reagowała na te polecenia w określonych sytuacjach?
Na tym właśnie polega zasada działania systemu antykradzieżowego CanLock. Dzięki temu rozwiązaniu, samochód pozostaje niewzruszony nie tylko na metodę kradzieży „na walizkę”, ale również „na lawetę” lub „na kopiowanie kluczyków”.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą na terenie Łodzi, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami.
Możesz to zrobić na kilka sposobów: napisz do Nas poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer 732 080 889 lub kliknij na symbol słuchawki, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu i zostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w przeciągu kilkudziesięciu sekund.