Kradzież auta w Poznaniu zakończyła się strzelaniną. Złodziej trafił do szpitala

Mimo, że z roku na rok liczba kradzieży samochodów w Polsce maleje, to jednak policja wciąż ma pełne ręce roboty. Scenariusz tego typu zdarzeń jest najczęściej bardzo podobny: złodzieje dokonują kradzieży z użyciem specjalistycznych narzędzi elektronicznych, po czym transportują samochód do dziupli, by tam rozebrać je na części. Niestety, niekiedy sytuacja ma o wiele bardziej dramatyczny przebieg, bowiem żądni dużego zysku złodzieje zrobią dosłownie wszystko, by nie dać się złapać – nawet, jeśli w grę wchodzi ludzkie życie. Do tego typu sytuacji doszło kilka dni temu w Poznaniu.

Poznań: zwykłe zgłoszenie o kradzieży samochodu z posesji

Każdego dnia z polskich ulic ginie średnio kilkanaście samochodów – jednym z nich było białe Renault Megane, które zniknęło w nocy z 4 na 5 października 2021 roku, z posesji przy ulicy Raszyńskiej 42A w Poznaniu. Właścicielka pojazdu zauważyła jego brak dopiero rano, po czym natychmiast poinformowała o tym fakcie policję oraz lokalne portale informacyjne – często zdarza się bowiem, że kradzież ma przypadkowego świadka, którego wiedza w tego typu sytuacjach może być nieoceniona dla organów ścigania.

Chcesz wyposażyć swoje auto w zabezpieczenie antykradzieżowe niewrażliwe na nowoczesne metody przestępców? Zadzwoń pod numer 732 080 889 – Nasi Specjaliści pomogą dobrać rozwiązanie idealne do Twojego samochodu.

Poznań: sceny rodem z filmu akcji

Po otrzymaniu zgłoszenia, Policja od razu rozesłała do okolicznych jednostek informacje na temat poszukiwanego auta – przyniosło to wymierny efekt, bowiem samochód wraz ze złodziejem został namierzony jeszcze tego samego dnia, około godziny 17.

Renault Megane - kradzież Poznań
Auto Renault Megane, które padło łupem złodzieja. Źródło: https://epoznan.pl/news-news-122288-samochod_ktorym_uciekal_mezczyzna_postrzelony_przez_policjantow_skradziono_z_ulicy_raszynskiej

Wówczas to, w podpoznańskiej miejscowości, funkcjonariusze kryminalni podjęli próbę zatrzymania przestępcy. Jak informuje podinsp. Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji:

„Policjanci podjęli próbę zatrzymania podejrzewanego o kradzież mężczyzny. Na widok funkcjonariuszy ruszył autem w ich kierunku i w efekcie potrącił jednego z nich. Policjanci użyli broni, oddali strzały w kierunku pojazdu, mimo to auto odjechało”.

Potrącony przez złodzieja samochodu funkcjonariusz, z pomocą helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, trafił natychmiast do szpitala – jego życiu nie zagraża obecnie niebezpieczeństwo.

Około pół godziny po zdarzeniu, w podpoznańskim Luboniu funkcjonariusze Policji znaleźli porzucone auto marki Renault Megane – złodziej zbiegł, jednak nie na długo. Około godziny 18 tego samego dnia, wielkopolska Policja otrzymała informację, że do szpitala HCP w Poznaniu trafił mężczyzna z ranami postrzałowymi, które odniósł w niewyjaśnionych okolicznościach.

Z nieoficjalnych informacji podawanych przez portal epoznan.pl wynika, że postrzelony mężczyzna, który był poszukiwany przez policję, jest w ciężkim stanie. Kula miała zatrzymać się w kręgosłupie, a jej odłamki mają być w wątrobie mężczyzny.

Jak wyglądają kradzieże samochodów w Polsce?

Według Policji, na terenie naszego kraju w pierwszej połowie tego roku zginęło dokładnie 3729 samochodów, co stanowi nieznaczny spadek w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Wówczas skradziono o 80 aut więcej. Warto pamiętać, że na terenie naszego kraju, legalizacja kradzionego auta jest właściwie niemożliwa, więc wiele aut „na zamówienie” jest po prostu wywożona za granicę. Złodzieje próbuję sobie jakoś zrekompensować stratę w „prowadzeniu” biznesu, dlatego krajowe organy ścigania odnotowują coraz większą liczbę kradzieży katalizatorów.

Tradycją jest już, że do największej ilości kradzieży samochodów dochodzi w stolicy naszego kraju i okolicach – w tych rejonach właściciele aut muszą szczególnie uważać na złodziei. Mimo, że Policja zanotowała niewielki spadek liczby tego typu przestępstw w stosunku do roku ubiegłego (o 44), to i tak w Warszawie i okolicach skradziono aż 898 pojazdów.

Kradzieże aut w Polsce mapa
Tak przedstawiały się kradzieże samochodów w minionym, 2020 roku.

Na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie, gdzie łupem złodziei padło 535 aut. Niechlubne podium zamyka województwo wielkopolskie z wynikiem: 361 „znikających” samochodów. W dalszej kolejności, w policyjnym raporcie możemy przeczytać o Górnym Śląsku, gdzie przeprowadzono 329 udanych prób kradzieży.

Ciekawym kontrastem, chociażby dla Warszawy, jest województwo lubuskie – tam liczba kradzieży samochodów osobowych spadła niemal o połowę: z 205 do 105.

Tak jak co roku, najmniej aut ginie z parkingów i ulic województwa świętokrzyskiego – doszło tam tylko do 26 kradzieży.

Poznań: Złodzieje kradną rzadziej, ale „lepiej”

Jak wspomnieliśmy na początku, liczba kradzieży aut w Polsce sukcesywnie spada, jednak nie oznacza to, że „złodziejska” profesja notuje obecnie „chude lata”. Wręcz przeciwnie – celem grup zajmujących się kradzieżami samochodów są dzisiaj nowoczesne pojazdy o znacznej wartości. Do ich kradzieży używa się drogich, ale skutecznych narzędzi elektronicznych„walizek”, zagłuszaczy GPS lub urządzeń do kopiowania sygnału zdalnego kluczyka.

kradzież na gameboya
Takie niepozorne urządzenie, służące do kradzieży aut, kosztuje bagatela 25 000 funtów. Źródło: https://vpchothuegoldenking.com/wp-content/uploads/2020/07/c45d23a2871737427f0231c9b34c34f4.jpg

Szajki złodziei samochodów notują przychody w wysokości nawet kilku milionów złotych miesięcznie – nic więc dziwnego, że w przypadku, gdy podczas kradzieży „coś pójdzie nie tak”, są oni w stanie posunąć się do ataku nawet na funkcjonariuszy Policji.

Skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe – Poznań

Według Policji, aby maksymalnie utrudnić złodziejom samochodów zadanie, należy korzystać z dodatkowych, niefabrycznych zabezpieczeń antykradzieżowych. Z czego to wynika? Przestępcy dobrze znają poszczególne modele samochodów oraz alarmy, które zostały w nich zamontowane. Jeśli właściciel auta nie zamontował w nich dodatkowych zabezpieczeń, które mogą zaskoczyć złodziei, to próba kradzieży najczęściej kończy się powodzeniem.

CanLock zabezpieczenie antykradzieżowe Poznań
Nowoczesna blokada antykradzieżowa od Zabezpiecz-Auto.pl

W poszukiwaniu odpowiednich blokad  antykradzieżowych warto zwrócić szczególną uwagę na urządzenia najnowszego typu, oparte na magistrali CAN.

Ich zastosowanie uniemożliwia uruchomienie samochodu nawet, jeśli złodzieje posługują się najnowszymi technologiami: „walizką” lub „gameboyem”.

CanLock oferowany przez Zabezpiecz-Auto.pl jest trudny do wykrycia dla złodziei, bowiem nie emituje żadnych fal radiowych. Poza tym, jest bardzo niewielkich rozmiarów i może być zamontowany w nieoczywistym miejscu, do którego złodziej nie będzie miał dostępu.

Warto zaznaczyć, że montaż tego urządzenia przeprowadzają wykwalifikowani fachowcy – właściciele nowych aut nie muszą obawiać się, że stracą fabryczną gwarancję na samochód.

Niezawodne zabezpieczenie antykradzieżowe do samochodów z magistralą CAN.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniu antykradzieżowym CanLock lub potrzebujesz rady, jak odpowiednio zabezpieczyć auto przed kradzieżą, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami.

Możesz to zrobić na kilka sposobów: napisz do Nas poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer 732 080 889 lub kliknij na symbol słuchawki, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu i zostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w przeciągu kilkudziesięciu sekund.

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.

Otwórz czat
Skontaktuj się z nami.
Cześć, z tej strony Marek z Zabezpiecz Auto. W czym możemy pomóc? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.