Śruby antykradzieżowe do felg – jak ochronić koła przed złodziejami?

Śruby antykradzieżowe do felg – jak ochronić koła przed złodziejami?

kradzieże felg - śruby zabezpieczające

Kradzieże kół większości z nas kojarzą się z latami 90. ubiegłego wieku. Wówczas to panowała plaga kradzieży samochodowych, a złodzieje brali na cel dosłownie wszystko: radia, koła, foteliki samochodowe a nawet emblematy poszczególnych producentów. Lata jednak mijały, przestępcy samochodowi postawili na ścisłą specjalizację. Mogłoby się więc wydawać, że kradzieże kół odeszły już do lamusa na zawsze. Okazuje się, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej – aluminiowe felgi samochodowe, zwłaszcza te od nowoczesnych aut, dalej są łakomym kąskiem wśród amatorów cudzej własności w naszym kraju.

Czy złodziejom opłaca się kraść felgi?

Wspomnieliśmy na wstępie, że przestępczość samochodowa w dzisiejszych czasach dość mocno ewoluowała. Drobni złodzieje, którzy w latach 90. kradli niemal wszystko, co związane z samochodami, najczęściej przy użyciu prymitywnych narzędzi, w dzisiejszych czasach już praktycznie nie funkcjonują.

Kradzież kół
Mogłoby się wydawać, że taki widok w dzisiejszych czasach to rzadkość. Źródło: https://www.haloursynow.pl/img/artykuly/13994_plaga-kradziezy_1.jpg

Ich miejsce zajęły wyspecjalizowane w danej dziedzinie gangi. Okazuje się, że istnieją również grupy, które zajmują się kradzieżami kół na masową skalę. Właśnie z tego powodu m.in. powstały specjalne śruby antykradzieżowe, które w założeniu mają utrudnić złodziejom szybkie zdjęcie kół z samochodu.

Chcesz wyposażyć swoje auto w zabezpieczenie antykradzieżowe, które ochroni również felgi i opony? Zadzwoń pod numer 732 080 889 – Nasi Specjaliści pomogą dobrać rozwiązanie idealne do Twojego samochodu.

Można zadać sobie pytanie: czy w dzisiejszych czasach taka „drobna” przestępczość jest jeszcze opłacalna? Okazuje się, że nawet bardzo. Obecnie produkowane samochody wyposażone są w bardzo drogie felgi aluminiowe, za które w salonach samochodowych trzeba najczęściej słono dopłacić.

Felgi aluminiowe - magazyn
Komplet felg aluminiowych do samochodu klasy premium może kosztować krocie. Źródło: http://blog.bestdrive.pl/10046-podrobki-markowych-felg-czym-sie-roznia

Przykładowo: jeśli wybierzemy się do salonu Mercedesa chcąc kupić najnowszy model GLA, za komplet alufelg od AMG o średnicy 19 calu dopłacimy około 5 tysięcy złotych.

Istnieją rzecz jasna droższe komplety, przeznaczone np. do samochodów marek Ferrari czy Lamborghini. Takich samochodów nie brakuje na naszych ulicach, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich.

Dodatkowo, kolejnym „plusem” wynikającym z kradzieży kół są same opony, które również mogą być warte krocie. W zależności od rozmiaru i producenta, zarobek złodziei na oponach może dorównywać temu wynikającemu z kradzieży obręczy.

Kradzież opon
Opony to dodatkowa korzyść dla złodzieja. Źródło: własne

„Częstym zapytaniem naszych Klientów jest możliwość zabezpieczenia kół przed kradzieżą. Okazuje się bowiem, że nadal jest to plaga, której ofiarami są głównie właściciele nowszych aut. Złodzieje, przy użyciu podstawowych narzędzi forsujących śruby antykradzieżowe, w kilkanaście minut są w stanie wzbogacić się o około 10 tysięcy złotych” – wyjaśnia Ekspert Zabezpiecz-Auto.pl.

W jakich miejscach grasują złodzieje?

Aby ukraść koła samochodowe nie trzeba być specjalistą od zabezpieczeń antykradzieżowych. Nie ma konieczności używania specjalistycznych narzędzi elektronicznych, które mają za zadanie otworzyć drzwi lub uruchomić silnik bez oryginalnego pilota.

Do demontażu kół samochodowych wystarczą prymitywne narzędzia, które są na wyposażeniu każdego złodzieja. Do tego typu przestępstw dochodzi najczęściej na niestrzeżonych lub dzikich parkingach. Takowe znajdziemy głównie w biedniejszych dzielnicach większych miast.

Duże osiedla mieszkaniowe nie zawsze wyposażone są w odpowiednią ilość miejsc parkingowych. Właściciele samochodów pozostawiają więc auta tam, gdzie w ogóle jest to możliwe.

Dziki parking w centrum miasta
Dzikie, nieoświetlone parkingi kuszą złodziei kół. Źródło: https://m.wm.pl/2020/07/orig/99752-635738.jpg

Co ciekawe, wykupienie miejsca postojowego na płatnym parkingu również nie zabezpiecza interesów właściciela samochodów. W świetle przepisów bowiem nie jest to parking strzeżony.

Dlaczego klienci kupują kradzione części?

Kradzieże kół samochodowych są popularne również dlatego, że „upłynnienie” takiego łupu nie stwarza dla złodziei aż tak dużego ryzyka, jak ma to miejsce w przypadku kradzieży całego pojazdu.

Nie trzeba bowiem nic rozbierać na części, przebijać numerów ani stosować innych sztuczek, które mają na celu zatarcie śladów.

Kradzione części samochodowe
Ogłoszenia o sprzedaży kradzionych części można znaleźć na portalach aukcyjnych. Źródło: https://policja.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-337653.jpg

Do skutecznej sprzedaży kradzionych kół wystarczy tylko ogłoszenie w jednym z popularnych serwisów internetowych.

Klienci rzadko kiedy dochodzą tego, czy obserwowane przez nich części pochodzą z legalnego źródła. Wystarczy, że cena w ogłoszeniu jest o 1-2 tysiące złotych niższa niż w przypadku kupna kompletu felg u autoryzowanego sprzedawcy.

Śruby zabezpieczające – czy to dobre zabezpieczenie kół przed kradzieżą?

Pierwsze tego typu zabezpieczenia antykradzieżowe, które do odkręcenia wymagały specjalnie dedykowanego klucza, pojawiły się już pod koniec lat 80. XX wieku. Nie stanowiły one jednak większej przeszkody dla złodziei. Wiele z wówczas oferowanych kompletów śrub antykradzieżowych posiadało bowiem powtarzalny wzór.

Śruby antykradzieżowe do felg
Śruby antykradzieżowe mają niestandardowe „łby”. które uniemożliwiają ich odkręcenie bez specjalnej nasadki na klucz. Źródło: https://www.sklep.trio.com.pl/galerie/z/xzabezpieczenia-kol-audi-80-4_28762.jpg.pagespeed.ic.6nmrIVPWi0.jpg

Z biegiem lat jednak producenci tego typu zabezpieczeń opracowali własne kształty „łbów” i pasujących do nich nakrętek. Ceny na rynku takiego kompletu śrub wahają się w przedziale od 80 do nawet 300 złotych. Wszystko zależy od skomplikowania wzoru, ale również od materiału, z jakiego śruby zostały wykonane.

Mimo, że śruby antykradzieżowe nadal są chętnie wybieranym zabezpieczeniem antykradzieżowym (przez niektórych producentów aut montowane są jako wyposażenie fabryczne), to posiadają one wiele wad. A to bezpośrednio przekłada się na ich skuteczność.

Podatność na uszkodzenia

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup śrub antykradzieżowych, skarżą się na jakość ich wykonania. Dotyczy to przede wszystkim zestawów produkowanych głównie  w krajach azjatyckich. Często zdarza się, że tego typu zabezpieczenia nie spełniają europejskich wymogów.

Śruby antykradzieżowe wykonane z wątpliwej jakości stopów są podatne na uszkodzenia. Może do nich dojść nie tylko podczas próby kradzieży, ale też w przebiegu normalnej eksploatacji.

Im bardziej skomplikowany wzór zabezpieczający, tym większe ryzyko, że podczas wymiany kół  „coś pójdzie nie tak”. Nieodpowiednia siła przyłożona w celu odkręcenia śruby może nieodwracalnie ją uszkodzić. Między innymi tego powodu nie zaleca się stosowania kluczy pneumatycznych.

Wulkanizacja - uszkodzone śruby zabezpieczające
Śruby zabezpieczające, w przypadku uszkodzenia, ciężko jest usunąć. Źródło: https://cdn.pkt.pl/f-39695-wulkanizacja-opon-na-zimno-czy-na-goraco.jpg

W przypadku uszkodzenia śruby, w większości przypadków nie pozostaje nic innego, jak tylko wezwanie specjalisty. Siłowe rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jednak będzie to skutkować koniecznością zakupu nowego kompletu śrub. Podobny efekt przyniesie np. zgubienie specjalnej przejściówki, nakładanej na klucz.

Warto zaznaczyć, że usunięcie tylko jednej śruby w warunkach warsztatowych to koszt około 20 złotych.

Niska skuteczność

Warto wiedzieć, że wzory zabezpieczające nie są unikalne. Producenci śrub zabezpieczających koła przed kradzieżą mówią wprost, że raz na kilkaset egzemplarzy może zdarzyć się powtórzenie wzoru.

Dodatkowo, śruby zabezpieczające można sforsować przy użyciu prymitywnych narzędzi – podnośnika, pilników, szlifierek kątowych oraz specjalnych nasadek, które dopasowują swój kształt do kształtu gniazda.

Sprzęt do kradzieży kół
Śruby zabezpieczające można sforsować używając prymitywnych narzędzi. Źródło: https://s-trojmiasto.pl/zdj/c/n/9/2817/3000×0/2817809.jpg

Pamiętajmy, że złodzieje kół z założenia muszą działać szybko. Używają oni wiec wszelkich dostępnych, niekiedy „brutalnych” metod, aby jak najszybciej odkręcić obręcze wraz z oponami od reszty samochodu.

Jak skutecznie zabezpieczyć koła przed kradzieżą?

Biorąc pod uwagę powyższe wady można stwierdzić, że śruby antykradzieżowe nie stanowią w dzisiejszych czasach skutecznego zabezpieczenia, a ich eksploatacja może nastręczać wielu trudności. Dodatkowo, chronią one tylko i wyłącznie koła – dużo lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie, które chroni cały samochód.

Tak działa zabezpieczenie CanLock w wersji Premium

Przykładem tego typu blokady antykradzieżowej jest CanLock Premium + Laweta, oferowany przez Zabezpiecz-Auto.pl. Dzięki wbudowanemu czujnikowi położenia, urządzenie jest w stanie wykryć przechył samochodu w trzech płaszczyznach względem początkowego położenia i w razie potrzeby wyzwolić głośną syrenę.

CanLock Premium + Laweta stanowi skuteczne zabezpieczenie nie tylko przed kradzieżą kół, ale również katalizatora – złodzieje bardzo często demontują również ten element.

Poza tym, urządzenie w pełni zabezpiecza także przed kradzieżą całego auta metodą „na lawetę”. CanLock to system bezpieczeństwa w 100 procentach zaprojektowany i produkowany w Polsce, Dostępny jest w autoryzowanych punktach serwisowych w całym kraju.

CanLock - ochrona przed kradzieżą kół
CanLock dostępny jest w kilku wersjach, w zależności od potrzeb klienta

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniu antykradzieżowym CanLock lub potrzebujesz rady, jak odpowiednio zabezpieczyć auto przed kradzieżą, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami.

Możesz to zrobić na kilka sposobów: napisz do Nas poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer 732 080 889 lub kliknij na symbol słuchawki, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu i zostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w przeciągu kilkudziesięciu sekund.

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.