Wielu kierowców podczas wyboru nowego samochodu zadaje sobie pytania dotyczące sensu wybierania pewnych dodatków. Jednym z nich jest system bezkluczykowy, który często jest już w podstawowym wyposażeniu. System bezkluczykowy wady i zalety. Co trzeba wiedzieć korzystając z tego wygodnego systemu?
System bezkluczykowy wady i zalety – jak działa?
System ten (jak wiele innych w obecnych czasach) powstał w jednym celu – ułatwić życie kierowcy. I w wymiarze praktycznym tak właśnie jest, ponieważ KeyLess pozwala otwierać i uruchamiać samochód bez wyciągania pilota/kluczyka. Ciągniemy za klamkę, wsiadamy do auta, wciskamy przycisk zapłonu i odjeżdżamy.
System opiera się o centralkę w samochodzie, która w zaszyfrowany sposób komunikuje się z pilotem. Ten zaś pilot (transponder) zdalnie wysyła i odbiera sygnał komunikując się z centralką w aucie. W efekcie, gdy znajduje się w pobliżu samochodu, pozwala otworzyć go i uruchomić bez fizycznego używania kluczyka – ważne, żeby był on w okolicy.
Brzmi bajecznie, ale zapala się w głowie lampka, że jest to rozwiązanie, które zdające się posiadać podatność w kontekście kradzieży aut – i to jest główna wada tego systemu.
System bezkluczykowy Keyless – zalety
Przesiadając się z klasycznego „scyzoryka” na system bezkluczykowy niektórym użytkownikom ciężko przywyknąć. Wielu nawet stawia tezę, że wciśnięcie przycisku na pilocie i przekręcenie kluczyka w stacyjce jest czynnością tak prostą i nieangażującą, że KeyLess to zbędny bajer. I w tym jest trochę prawdy, ale jest to przecież system mający nieść wygodę – i niesie!
Zobacz też: Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
Chyba każdy niejednokrotnie musiał przeszukać 8 kieszeni w spodniach, kurtce i bluzie, żeby się zorientować, że kluczyk jednak został w domu. Jeszcze gorzej mają kobiety ze swoimi torebkami głębokości Rowu Mariańskiego. Szukanie kluczyka na deszczu albo podczas mroźnej zimy? To też chyba każdy zna. W przypadku KeyLess tego problemu nie ma – wsiadamy i jedziemy.
KeyLess jest jednym z tych rozwiązań, których niby nie potrzebujemy, ale jak już się z nim dobrze poznamy, to rezygnować nie chcemy. I choć idea, która pozwala zapomnieć o istnieniu kluczyka, może wydawać się dziwna, tak „człowiek szybko się przyzwyczaja do dobrego”.
System bezkluczykowy Keyless – wady
KeyLess ma jedną istotną zaletę – wygodę. I tak samo z jest z wadami – jest jedna, ale dość poważna – podatność na kradzież samochodu. W obecnych czasach szyfrowanie w globalnej skali nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięte i choć blockchain oraz kryptografia się rozwijają, tak na globalne zastosowanie solidnego szyfrowania jeszcze przyjdzie nam poczekać.
Systemy, które komunikują się bezprzewodowo narażone są na przechwycenie sygnału, a nawet jego „podrobienie”. Tak samo jest w przypadku systemów bezkluczykowych KeyLess. Dzisiaj złodzieje wykorzystują przede wszystkim tę podatność, by ukraść samochód. Metoda kradzieży w ten sposób nosi miani „metody na walizkę”.
Tak jak powyższa grafika pokazuje – do kradzieży potrzebne są co najmniej dwie osoby. Jedna z nich wyszukuje sygnał nadawany przez transponder (kluczyk KeyLess) i za pomocą specjalnego urządzenia przedłuża ten sygnał. Drugi delikwent ma inne urządzenie – takie, które odbiera wzmacniany sygnał i przekazuje je do centralki w samochodzie. Samochód „daje się nabrać” i myśli, że właściciel z kluczykiem właśnie podszedł do samochodu i grzecznie otwiera się i uruchamia bez wyzwalania jakichkolwiek alarmów. Jako, że wzmocniony jest sygnał z oryginalnego transpondera/pilota, to fabryczny immobilizer też nie działa jak powinien.
System bezkluczykowy wady i zalety – jak skutecznie zabezpieczyć auto?
Immobilizer CAN CanLock jest systemem, który pozwala zabezpieczyć samochód i kluczyk przed przechwyceniem sygnału, a tym samym przed kradzieżą na walizkę.
System ten jest opracowany i rozwijany w Polsce, a nasi monterzy realizują zlecenia montażu w całej Polsce, do każdego auta podchodząc indywidualnie. To bardzo ważne, ponieważ jedynie autorskie i niepoznane przez złodziei systemy antykradzieżowe są skuteczne. Działa tu zasada, który mówi, że jeśli coś jest powszechnie dostępne, to złodziej się z tym zapozna i nauczy rozbrajać. W przypadku CanLocka taki scenariusz jest niemożliwy.
Immobilizer CAN CanLock swoją skuteczność opiera o komunikację z magistralą CAN i pozwala zabezpieczyć samochody spalinowe, elektryczne i hybrydowe.
Immobilizer CanLock można rozbudować o dodatkowe moduły, które oferujemy w różnych wariantach. Urządzenie może być także autoalarmem sprzęgniętym z syrenami i czujnikami, które zareagują, gdy ktoś będzie próbował przestawić lub przychylić samochód oraz pozwoli namierzyć pojazd przed GPS!
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!