Czy warto zainwestować w zabezpieczenia antykradzieżowe dla firmowej floty aut? Jakie niesie to za sobą korzyści? W firmowych flotach jeżdżą często pospolite samochody – najbardziej narażone na kradzież ze względu na popularność części zamiennych.
Flotowe auta firmowe okiem złodzieja
Sytuacja wygląda tak, że auta jeżdżące we flotach, to najczęściej znane wszystkim modele. Popularność bierze się często z niezawodności i opłacalności stojącej za konkretnym autem. Popularność ma niestety swoją złą stronę – zapotrzebowanie na części zamienne do takich aut jest ogromne. Stanowi to okazję dla złodziei, bowiem 90% samochodów kradzionych jest z celem rozbiórki na części – giną więc w pierwszej kolejności auta pospolite.
Toyota to marka, która może kojarzyć się z flotami. To dobrze, stoi za tym ekologia, niezawodność, dobre programy finansowania i sieć obsługi klientów. Jest to jednak marka japońska i jak inne auta z tego kraju, cierpi na pewną bolączkę. Chodzi o to, że oryginalne części zamienne są nieporównywalnie droższe w stosunku do tych z aut niemieckich. To zaś budzi zainteresowanie amatorów cudzej własności, bo zysk jest większy na częściach do aut japońskich.
Sprawa, która tyczy się już wszystkich aut flotowych – właścicielem jest firma, bądź organ finansujący flotę, a nie użytkownik. Przesył informacji o kradzieży jest spowolniony ze względu na brak bezpośredniości. Zabezpieczenia antykradzieżowe dla aut służbowych mogą oszczędzić zbędnych nieprzyjemności.
Gdy firmowe auto zostaje skradzione, procedura jest inna, niż gdy mówimy o aucie prywatnym. Po pierwsze, będąc właścicielem ma się pełnie dostępu do informacji – bezpośrednio. Gdy pracownik jest jedynie użytkownikiem, a właścicielem firma, bądź podmiot finansujący, ilość zaangażowanych w sprawę osób – rośnie. Ten dodatkowy czas jest cenny dla złodzieja. Celem nadrzędnym jest szybkie rozebranie samochodu i pozbycie się dowodów przestępstwa w takim stopniu, jakim to możliwe. Nawet jeśli dotrze się do „dziupli”, bądź pasera, własności części posegregowanych w kartonach ciężko dowieść.
Pracownik, a bezpieczeństwo auta flotowego
Naturalnie można stwierdzać, że gdy jest się właścicielem pewnego majątku, jakim niewątpliwie bywa samochód, zaangażowanie w dobry byt pojazdu i jego bezpieczeństwo jest większe.
Pomijając jednak takie generalizowanie, faktem pozostaje, że auto służbowe jest częściej eksponowane, niż auto prywatne. Pojazd prywatny bardzo często stoi bezpiecznie zaparkowany na posesji, bądź lepszym parkingu, a właściciel nie korzysta z niego tak często – statystycznie godzinę na dobę. Auto służbowe bywa tylko dodatkowo środkiem prywatnego transportu, najczęściej jest po coś – po to, by pracownik załatwiał sprawy zawodowe. To naturalnie rodzi częstą potrzebę przemieszczania się, a samochód bywa w różnych miejscach, gdzie ryzyko kradzieży może być większe. Zabezpieczenia antykradzieżowe w przypadku firmowej floty to kwestia, która może uchronić przed nieprzyjemnościami.
Faktem jest także, że człowiek pozostaje człowiekiem i zdarzy mu się popełnić błąd, zostawić kluczyki w pojeździe, bądź nie zamknąć go. Na takie okazje czekają złodzieje. Jednak możliwe jest uchronienie się przed sytuacjami tego typu.
Immobilizer CAN – skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe dla firmowej floty
Skutecznym rozwiązaniem, które odstraszy potencjalnego złodzieja, jest odcięcie zapłonu. Nie może to być jednak liche zabezpieczenie, które jest łatwo wykrywalne. Najskuteczniejsze wydają się immobilizery CAN, które komunikują się bezpośrednio z mózgiem samochodu – magistralą CAN. Takie zabezpieczenie może się uzbrajać i rozbrajać w określonych warunkach i w określony sposób. Co to znaczy? Nie mniej i nie więcej – aby uruchomić samochód (nawet posiadając klucz), potrzebna będzie autoryzacja – zrealizowana za pomocą własnego kodu, bądź dedykowanego breloka/aplikacji w telefonie
Jasne jest, że wielorazowe wykonywanie pewnej sekwencji odblokowywania zapłonu, może być uciążliwe, jeśli auto faktycznie uruchamiane jest i gaszone często. To się zdarza samochodom służbowym. Istnieje także możliwość odblokowywania zapłonu specjalnym brelokiem, co jest szybkie i wygodne, zabezpieczenia antykradzieżowe do aut służbowych nie muszą być uciążliwe w użytkowaniu.
- Zastanawiasz się, jak się kradnie? Przeczytaj to: Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów.
- Co znaczy „kradzież na walizkę”?
- Jak się kradnie „na lawetę”?
Zajmujemy się montażem dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych w różnych wariantach. Zapoznaj się z urządzeniami, które oferujemy. Zapraszamy także do kontaktu pod numerem telefonu: 732 080 889