Na urlop samochodem
Ostatnich kilkanaście miesięcy nie było najlepszym czasem na planowanie jakichkolwiek podróży. W związku z pandemią koronawirusa i panującymi obostrzeniami, rzadko kto decydował się na urlopowy wyjazd. Ba, przez pewien czas było to zwyczajnie niemożliwe, wskutek zamknięcia hoteli i pensjonatów. Jednak pandemia powoli odpuszcza, pogoda staje się coraz lepsza, a wielu z nas decyduje się na krótki wypoczynek, często jako środek lokomocji wybierając własne cztery koła. O czym należy pamiętać, udając się na wakacje samochodem?
Wakacyjne roztargnienie – okiem złodzieja
Wybierając się upragniony wypoczynek, z pewnością niewielu z nas myśli, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą. W tym czasie eliminujemy z głowy wszystkie złe myśli i skupiamy się tylko na zwiedzaniu miejscowych atrakcji lub próbowaniu lokalnego jedzenia. Warto jednak pamiętać, że złodzieje skrzętnie wykorzystują wakacyjne rozkojarzenie i fakt, że nie zawsze podczas urlopowania postępujemy odpowiedzialnie.
„Musimy pamiętać, że nie tylko w Polsce kradnie się samochody. To samo może spotkać nas na wyjeździe zagranicznym. Popularne kurorty wypoczynkowe to miejsca, w których złodzieje samochodów aktywnie polują na nieostrożnych urlopowiczów” – ostrzegają eksperci Zabezpiecz-Auto.pl.
Włamywacze bazują przede wszystkim na naszym roztargnieniu – zdarza się przecież, że zapomnimy uruchomić alarm w aucie, z którego potrzebowaliśmy zabrać tylko olejek do opalania. Co więcej, po taki drobiazg możemy wysłać naszą pociechę, która nie będąc kierowcą, nie zna podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących postępowania z autem.
Większość z nas jeździ na urlop nie tylko wypocząć, ale również dobrze się bawić i próbować lokalnych specjałów, np. win lub nalewek. A tam, gdzie pojawia się alkohol, pojawiają się również drobne zaniedbania i niedociągnięcia, które złodzieje samochodów skrzętnie wykorzystują.
Polisa AC – czy działa za granicą?
Zdecydowana większość kierowców, gdy myśli o tym, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą na wyjeździe, wykupuje odpowiednią polisę. Tutaj pojawia się jednak problem, bowiem zakres ochrony pojazdu oraz teren obowiązywania polisy, różni się pomiędzy ubezpieczycielami. Niektórzy żądają nadprogramowych opłat i wyrobienia dodatkowych dokumentów, a inni wyłączają odpowiedzialność na terenie takich państw, jak Rosja, Ukraina, Białoruś lub Mołdawia.
Co prawda nie są to najpopularniejsze kierunki wakacyjne wśród naszych rodaków, jednak pamiętajmy o tym, że te kraje mogą leżeć na trasie docelowego miejsca podróży, a my zatrzymamy się tam na nocleg.
Przed wyruszeniem w podróż, należy więc dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia naszego auta, co pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek w razie konieczności skorzystania z polisy.
Co należy zrobić w przypadku stwierdzenia kradzieży?
Gdy sprawdzi się najczarniejszy ze scenariuszy i nasze auto zostaje skradzione, przede wszystkim nie należy panikować. Pierwszym krokiem, który należy poczynić, jest zawiadomienie miejscowej Policji o zdarzeniu. Sporządzone przez nich dokumenty posłużą jako podstawa do jakichkolwiek roszczeń wobec ubezpieczyciela. O kradzieży samochodu trzeba też poinformować obsługę hotelu lub parkingu, z którego auto zostanie uprowadzone. Bardzo możliwe, że dysponują ona monitoringiem, który pomoże szybko ustalić sprawców przestępstwa.
Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą na wakacjach?
Dobrym pomysłem, który z pewnością pozwoli nam ograniczyć ryzyko utraty auta na wyjeździe, jest pozostawianie go tylko na strzeżonych parkingach. Należy tutaj odróżnić parking strzeżony od dozorowanego – w przypadku zaparkowania samochodu w miejscu strzeżonym, zawieramy umowę przechowania i zarządca ma obowiązek zwrócić pojazd w stanie niepogorszonym.
W przypadku miejsc dozorowanych i płatnej strefy parkowania, wynajmujemy tylko miejsce postojowe lub uiszczamy opłatę za korzystanie z drogi publicznej – nikt nie jest odpowiedzialny za nasze auto, jeśli sami o to nie zadbamy.
Montaż dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego
O tym, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą, opowiada ekspert Zabezpiecz-Auto.pl:
„W przypadku nowoczesnych sposobów kradzieży samochodów, metodą „na walizkę”, fabrycznie zamontowane systemy bezpieczeństwa mogą okazać się niewystarczające. W takich wypadkach należy zainstalować dodatkowy system zabezpieczający, który nie tylko uniemożliwi odjechanie autem, ale również przyczyni się do niższej opłaty za wakacyjne ubezpieczenie.”
Oferowana przez Nas blokada antykradzieżowa CanLock to w pełni cyfrowe rozwiązanie, które skutecznie uniemożliwi złodziejom kradzież samochodu metodą „na walizkę” podczas wypoczynku. Nie ma znaczenia, czy przebywamy w Polsce czy w innym kraju – w przeciwieństwie do ubezpieczenia AC, CanLock stanowi skuteczną ochronę auta w każdym miejscu na Ziemi.
Skontaktuj się z nami i sprawdź, która wersja zabezpieczenia CanLock jest odpowiednia dla Twojego auta.