Wybierając elektroniczne zabezpieczenie antykradzieżowe do swojego auta, często zastanawiamy się, które rozwiązanie jest najlepsze. Na rynku istnieje bowiem przynajmniej kilka firm o zbliżonej charakterystyce, oferujących podobne urządzenia – wszakże każda z nich ma swoich wiernych Klientów, którzy uważają, że to właśnie oni dokonali najlepszego możliwego wyboru. W niniejszych artykule scharakteryzujemy najpopularniejsze zabezpieczenia antykradzieżowe i odpowiemy na pytanie: które z nich jest zdecydowanie warte swojej ceny?
Jaki powinien być idealny system antykradzieżowy do samochodu z „keyless”?
Aby dokonać najtrafniejszego wyboru, najpierw trzeba określić pewne kryteria – właściwości, którymi powinien charakteryzować się najlepszy system zabezpieczający. Pierwszą cechą, która automatycznie przychodzi na myśl, jest po prostu skuteczna ochrona przed kradzieżą – warto tu zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach złodzieje posługują się różnorakimi metodami, wykorzystującymi najnowsze zdobycze techniki. Idealne zabezpieczenie powinno być więc na tyle uniwersalne, żeby być odpornym na ataki różnego typu.
Poza tym, nawet najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe okaże się bezużyteczne dla właścicieli aut, jeśli jest kompatybilne tylko z niewielką liczbą modeli. Idealny system powinien więc współpracować z liczbą pojazdów liczoną w setkach w taki sposób, że w przypadku zmiany samochodu na inny, całe urządzenie będzie można bez problemu przełożyć do nowego auta.
Warto również zwrócić uwagę na jakość montażu zabezpieczenia antykradzieżowego oraz jakość komponentów użytych do jego budowy. Najlepsze systemy antykradzieżowe są nie tylko trudne do wykrycia, nie emitują żadnych fal mogących zdradzić złodziejom lokalizację urządzenia, ale również ich montaż nie narusza fabrycznej gwarancji samochodu.
Ostatnim czynnikiem dopełniającym charakterystyki idealnego zabezpieczenia antykradzieżowego jest możliwość montażu na terenie całego kraju oraz wysoka dostępność specjalistycznego serwisu.
Zobaczmy więc, jakie rozwiązania są obecnie najpopularniejsze na rynku.
Pandora SMART PRO
Pierwszym systemem w naszym porównaniu jest rozwiązanie rosyjskiej firmy Pandora. Model SMART PRO wyposażony jest m.in. w moduł zdalnego uruchamiania silnika oraz lokalizator GPS w celu śledzenia położenia samochodu. Prócz zabezpieczenia przed kradzieżą, system Pandora oferuje funkcje, takie jak np. powiadomienie wcześniej zdefiniowanych numerów telefonów, gdy system wykryje wypadek auta.
Użytkownicy urządzenia wspominają możliwość gromadzenia danych telemetrycznych w postaci aktualnych informacji o temperaturze silnika, temperaturze wnętrza, napięciu akumulatora czy poziomie paliwa. Aplikacja mobilna lub interfejs online umożliwia też szybki dostęp do pełnej historii jazdy.
Jednak w przypadku systemów antykradzieżowych najważniejsza jest przede wszystkim ochrona przed złodziejami. Jakiś czas temu Pandora reklamowała wśród klientów swój produkt jako „nie do zhakowania”, wszakże wszelkie systemy bezpieczeństwa sterowane przy pomocy aplikacji mobilnej mogą być de facto narażone na ataki cyberprzestępców.
Zapewnienia producenta postanowili zweryfikować badacze z firmy Pen Test Partners, która na co dzień zajmuje się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa. Podczas próby złamania zabezpieczenia okazało się, że system Pandora posiada bardzo poważną lukę bezpieczeństwa. Jak czytamy w raporcie z badania:
„W praktyce okazało się, że produkt Pandory ma poważną wadę. Wykorzystując podatność IDOR (Insecure Direct Object Reference), jedyną rzeczą, jaką haker musiał zrobić, było przekazanie – do zaplecza Pandory – parametru z adresem e-mail fałszywego użytkownika i zainicjowanie w ten sposób resetowania hasła. Zdaniem analityków, dzięki tej technice ataku można było uzyskać dostęp do wielu wybranych pojazdów. Po zalogowaniu się na zhakowane konto przestępca był w stanie uzyskać lokalizację dokładnie takiego samochodu, jaki go interesował. W ten sposób można mógł dotrzeć do aut, których kradzież została mu zlecona lub wybrać najdroższe modele”.
Źródło: https://www.pentestpartners.com/security-blog/gone-in-six-seconds-exploiting-car-alarms/
Reasumując: Z całą pewnością Pandora tworzy ciekawe rozwiązania, które mogą pomóc efektywnie zarządzać eksploatacją auta. Jak pisaliśmy wcześniej, do dyspozycji mamy całą gamę „bajerów” (naszym zdaniem niepotrzebnych), a aplikacja mobilna ma wiele funkcji, które wielu z nas doskonale zna z podobnych programów służących do inteligentnego zarządzania domem. Ale czy tak naprawdę w zabezpieczeniach antykradzieżowych o to chodzi? System Pandora można dość łatwo zneutralizować, a sam lokalizator GPS da się skutecznie i bezszelestnie zagłuszyć. W dobie postępu technologicznego, jaki dokonał się w „branży” kradzieży aut, systemy na których oparta jest Pandora SMART PRO nie stanowią już dla przestępców problemu.
IGLA 231 Anti-Theft System
Kolejne zabezpieczenie antykradzieżowe, stanowi rosyjski system IGLA. Jest to urządzenie przeznaczone do samochodów wyposażonych w magistralę CAN i system dostępu bezkluczykowego „keyless”.
Jak zapewnia producent, IGLA 231 cechuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa ze względu na mocne szyfrowanie komunikacji oraz niewielki rozmiar, utrudniający lokalizację i dezaktywowanie urządzenia – złodziej nie będzie w stanie odjechać samochodem nawet wtedy, gdy wejdzie w posiadanie kluczyka zarówno fizycznie, jak również cyfrowo, poprzez skopiowanie go metodą „na gameboya”.
Odblokowywanie magistrali CAN odbywa się, jak w przypadku innych tego typu systemów, na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest kod PIN, który składa się z sekwencji fabrycznych przycisków samochodu. Poza tym, urządzenie może być dezaktywowane również przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfon lub poprzez użycie specjalnej karty zbliżeniowej Bluetooth.
Sam sposób działania systemu wydaje się skuteczny, jednak należy pamiętać, że nie jest to urządzenie produkowane przez rodzimą firmę. Krajowy jest tylko dystrybutor produktu, jednak trudno dowiedzieć się, w jaki sposób realizowana jest gwarancja na urządzenie – na stronie internetowej próżno szukać tego typu informacji (stan na 02.01.2022).
Keyless Protector
Kolejnym urządzeniem w naszym zestawieniu jest Keyless Protector, oferowany przez polską firmę Enego. W porównaniu z wyżej opisywanym systemem bezpieczeństwa, Keyless Protector działa nieco inaczej. Ma on postać bardzo niewielkiego klipsa, nakładanego na baterię kluczyka, który odcina jego zasilanie i dzięki temu kluczyk nie wysyła sygnału, mogącego być przechwyconym przez złodziei. Ten mechanizm kradzieży jest znany od kilku lat i przez fachowców nazywany jest metodą „na walizkę”.
„Aby ukraść auto z dostępem bezkluczykowym metodą „na walizkę”, niezbędne jest przechwycenie odpowiedzi zwrotnej kluczyka bezprzewodowego, wzmocnienie tego sygnału i przesłanie w kierunku specjalnego urządzenia elektronicznego, umieszczonego najczęściej w teczce lub walizce. Teoretycznie, wymuszone odcięcie zasilania kluczyka powinno chronić przed tą metodą kradzieży” – tłumaczą Eksperci Zabezpiecz-Auto.pl
Jest to rozwiązanie z pewnością lepsze niż specjalne etui na kluczyk bezprzewodowy, które nie jest zbyt wygodne i godzi w ideę używania dostępu bezkluczykowego. Oczywistą zaletą są również małe rozmiary, nieskomplikowany montaż i brak ingerencji w wiązkę elektryczną auta.
Do minusów urządzenia możemy zaliczyć przede wszystkim fakt, że chroni ono tylko i wyłącznie przed jednym typem kradzieży – „na walizkę”. Trzeba bowiem pamiętać, że złodzieje mają więcej wyrafinowanych metod przejmowania kontroli nad cudzym dobytkiem i uniwersalne zabezpieczenie antykradzieżowe powinno stawić czoła im wszystkim.
Poza tym, Keyless Protector nie może zostać zastosowany w kluczykach, które nie mają wyjmowanej baterii lub źródło zasilania ma Inne, niestandardowe wymiary – skutecznie ogranicza to paletę aut, w których można zastosować tę niewielką nakładkę. Może to nastręczać problemów przy zmianie auta na inny model – może okazać się, że urządzenie po prostu nie pasuje do nowego kluczyka i w cały dodatkowy system antykradzieżowy trzeba będzie zainwestować raz jeszcze.
Vodafone Cobra PRO
Kolejna propozycja zabezpieczenia samochodu w postaci autoalarmu, tym razem firmy Vodafone, obecnego właściciela marki Cobra. Urządzenie współpracuje z dużą ilością akcesoryjnych czujników oferowanych przez producenta, które niestety trzeba dokupować osobno.
W podstawowej wersji, urządzenie oferowane jest tylko z dwoma podstawowymi czujnikami, reagującymi na zbicie szyby lub ruch we wnętrzu pojazdu. Ciekawą opcją charakteryzującą urządzenie jest tryb „Panic” – uruchamiając go w trakcie czuwania alarmu, urządzenie przez 10 sekund emituje mocne sygnały dźwiękowe i świetlne. Opcja taka przydaje się do odstraszenia złodziei lub zwrócenia uwagi przechodniów, że ktoś w pobliżu auta potrzebuje pomocy.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, alarm Vodafone Cobra PRO można wyposażać w gamę czujników rozszerzających jego działanie. Jednym z nich jest sensor z oznaczeniem AM5462, służący do zabezpieczenia przestrzeni ładunkowej w samochodach typu Van, ale również tych z miękką plandeką. Można go także stosować w kabrioletach, wyposażonych w materiałowy dach.
Kolejnym rozszerzeniem działania alarmu Vodafone Cobra PRO jest czujnik AM5452, służący do wykrywania kąta nachylenia auta. Urządzenie zamontowane w samochodzie uruchomi alarm zawsze wtedy, gdy złodzieje próbują odholować samochód za pomocą liny lub wciągnąć na lawetę.
Mimo szerokiej gamy dodatkowych akcesoriów i możliwości zastosowań, Vodafone Cobra PRO cierpi na te same bolączki, co większość obecnie oferowanych autoalarmów. Trzeba pamiętać, że w środku głośnego miasta samo wycie syreny alarmowej na nikim nie robi już wrażenia. Złodzieje mają dużo bardziej skomplikowane i wyrafinowane metody, wykorzystujące najnowszą technologię – są oni w stanie całkowicie zdalnie przejąć kontrolę nad autem. Samo odłączenie zasilania alarmu samochodowego zwykle też nie należy do skomplikowanych zadań – złodzieje doskonale znają schematy elektryczne popularnych rozwiązań.
Omega Immo
Przedostatnim z prezentowanych systemów jest Omega Immo, produkowany przez firmę Expero. Według słów producenta, jest to po prostu dodatkowy immobilizer dostosowany do nowych czasów, przeznaczony do każdego typu samochodu.
Urządzenie, jak w przypadku podobnych systemów tego typu, z założenia jest całkowicie bezobsługowe. Do zestawu dołączono dwie karty identyfikacyjne, które zdalnie znoszą działanie immobilizera i umożliwiają uruchomienie silnika. W nagłych wypadkach można skorzystać z czterocyfrowego kodu PIN, unikalnego dla każdego użytkownika.
Omega Immo blokuje możliwość uruchomienia silnika po dwudziestu sekundach lub wówczas, gdy karta ID opuści tzw. „strefę komunikacji”, czyli obszar, w którym jednostka centralna immobilizera może ją wykryć – wszystko sygnalizowane jest stosownymi diodami, umieszczonymi na pilocie.
Tak jak w przypadku poprzednio omawianego Keyless Protector, niniejsze urządzenie również nie jest w pełni kompleksowe i tak naprawdę uniemożliwia tylko i wyłącznie uruchomienie silnika. Warto tutaj pamiętać, że samochód w takiej sytuacji może być po prostu wciągnięty na lawetę i jest to bardzo częsta metoda kradzieży aut, szczególnie w ruchliwych centrach miast. Tam bowiem widok oznakowanej lawety i osoby, na oko wyglądającej jak pracownik obsługi technicznej, nie wzbudza podejrzeń obserwatorów.
Polski CanLock od Zabezpiecz Auto
Ostatnim systemem zabezpieczającym przed kradzieżą jest CanLock, produkowany przez rodzimą firmę Zabezpiecz-Auto.pl. Urządzenie to działa w oparciu o magistralę CAN, która w obecnie produkowanych samochodach pełni rolę platformy komunikacyjnej między różnymi podzespołami samochodu – wszystkie polecenia kierowcy, np. celem uruchomienia silnika, są przekazywane poprzez tę magistralę.
Można więc wywnioskować, że odpowiednie zablokowanie ruchu na CAN uniemożliwia uruchomienie auta lub pracę skrzyni biegów. Tak właśnie działa CanLock, oferowany w czterech wersjach: Standard, Comfort, Premium oraz Premium+Laweta. Oto, jak przebiega obsługa tego systemu:
Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny mikroprocesor, stworzony specjalnie dla branży Automotive – zapewnia to jego bezproblemowe i szybkie działanie w zastosowaniach dotyczących właśnie np. zabezpieczeń antykradzieżowych.
Warto wspomnieć, że CanLock został opracowany w Polsce i cała jego produkcja również odbywa się na terenie naszego kraju – nie ma więc żadnych problemów z serwisowaniem urządzenia oraz realizowaniem gwarancji, co mogłoby nastręczać problemów w przypadku urządzeń produkcji słowackiej czy rosyjskiej.
Dodatkowo, zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock współpracuje z ponad 1000 modelami samochodów i ta baza jest ciągle aktualizowana. Ciekawostką jest fakt, że na liście obsługiwanych aut znajdziemy najnowsze premiery z 2021 roku ale również takie pojazdy, które ujrzą światło dzienne dopiero w roku 2022.
Podsumowanie – jaki system zabezpieczeń wybrać?
Wszystkie prezentowane przez nas zabezpieczenia antykradzieżowe cieszą się popularnością wśród polskich kierowców. Wszystkie posiadają również swoje wady i zalety, więc wybór odpowiedniego systemu powinien być przede wszystkim podyktowany potrzebami właściciela samochodu. Należy jednak wrócić do pierwszego akapitu i jeszcze raz spojrzeć na cechy, jakimi powinno cechować się najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe do aut z dostępem bezkluczykowym, po czym dokonać własnego wyboru.