Producenci zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów prześcigają się w wymyślaniu nowych funkcjonalności, które pozwalają właścicielom aut nie tylko spokojnie spać, ale również lepiej zarządzać swoim pojazdem. Do dyspozycji mamy wiele „bajerów”, które najczęściej są dostępne w ramach dedykowanej aplikacji mobilnej. Tu pojawia się jednak pewne niebezpieczeństwo – o ile samo urządzenie zabezpieczające auto przed kradzieżą może być trudne do „złamania”, o tyle aplikacja mobilna, stanowiąca „centrum dowodzenia”, może być podatna na ataki cyberprzestępców.
Cyfryzacja ujawnia nieznane wcześniej zagrożenia
Obecnie produkowane samochody naszpikowane są nowoczesną elektroniką, która w założeniu ma ułatwiać życie nie tylko kierowcom, ale również pasażerom. Producenci aut uczynili je prawdziwymi komputerami na kołach, w których za wszystko odpowiadają sterowniki i odpowiednie oprogramowanie. Na kanwie tego zjawiska rozpowszechnia się tak zwany „car hacking”, czyli ogół procedur pozwalających na przejęcie kontroli nad nieswoim autem, nawet zdalnie. Wystarczy wspomnieć tylko, że praktycznie każdy nowoczesny samochód jest stale podłączony do Internetu – wyspecjalizowane grupy przestępcze, zajmujące się kradzieżami samochodów, potrafią to wykorzystać, gwarantując sobie miliony złotych „przychodu” miesięcznie.
Chcesz wyposażyć swoje auto w zabezpieczenie antykradzieżowe niewrażliwe na nowoczesne metody cyberprzestępców, w tym zagłuszarki GSM/GPS? Zadzwoń pod numer 732 080 889 – Nasi Specjaliści pomogą dobrać rozwiązanie idealne do Twojego samochodu.
Liczba ataków hakerskich na samochody wzrosła o 100 procent
Według przeprowadzonego przez firmę Upstream Security badania wynika, że w ostatnich latach mamy do czynienia ze znacznym wzrostem liczby ataków hakerskich na szeroko rozumianą branżę motoryzacyjną – od przedsiębiorstw do klientów indywidualnych. W latach 2016-2019 liczba tego typu zdarzeń wzrosła siedmiokrotnie, a w 2020 roku nastąpiło apogeum – wówczas to hakerzy atakowali samochody dwa razy częściej, aniżeli w roku 2019.
Warto wspomnieć, że blisko jedna trzecia włamań dotyczyła samochodów z dostępem bezkluczkowym „keyless”. Na kolejnych miejscach plasowały się serwery motoryzacyjne oraz wspomniane już na wstępie, aplikacje mobilne służące do zarządzania pojazdami. Najczęstsze incydenty to oczywiście kradzieże, jednak dla złodziei samochodów łakomym kąskiem są również prywatne informacje, których samochodowa pamięć przechowuje całkiem sporą ilość.
Warto zaznaczyć, że blisko 82 procent incydentów opisanych w raporcie firmy Upstream Security przeprowadzono zdalnie – w takich wypadkach złodzieje nie musza mieć fizycznego dostępu do samochodu, a do przeprowadzenia skutecznego ataku potrzebny jest komputer, Internet oraz – rzecz jasna – specjalistyczna wiedza.
Autoalarm Pandora SMART PRO – możliwości urządzenia
Jednym z popularniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych na rynku jest urządzenie Pandora Smart PRO. Produkt ten do niedawna był reklamowany przez producenta jako zabezpieczenie nie do złamania, przez co wielu właścicieli samochodów decydowało się na jego zakup.
System bezpieczeństwa samochodu Pandora Smart PRO wyposażony jest m.in. w moduł zdalnego uruchamiania silnika oraz lokalizator GPS w celu śledzenia położenia samochodu. Prócz zabezpieczenia przed kradzieżą, system Pandora oferuje wiele ciekawych funkcji, takich jak np. powiadomienie wcześniej zdefiniowanych numerów telefonów, gdy system wykryje wypadek auta.
Użytkownicy urządzenia Pandora Smart PRO chwalą sobie również możliwość gromadzenia bogatych danych telemetrycznych (np. wbudowany czujnik temperatury, wbudowany zintegrowany akcelerometr) w postaci aktualnych informacji o temperaturze silnika pojazdu , temperaturze wnętrza, napięciu akumulatora czy poziomie paliwa. Aplikacja mobilna lub interfejs online umożliwia też szybki dostęp do pełnej historii jazdy.
Autoalarm PANDORA SMART PRO – problem z bezpieczeństwem
Mimo, że wspomniane urządzenie, dzięki obecności rozbudowanej aplikacji mobilnej posiada wiele dodatkowych funkcjonalności, to jednak nie należy zapominać o tym, że głównym zadaniem każdego zabezpieczenia antykradzieżowego jest przede wszystkim ochrona auta przed złodziejami.
Tutaj niestety pojawia się problem. Często dzieje się tak, że producenci zabezpieczeń antykradzieżowych zlecają projektowanie aplikacji zewnętrznym firmom, które zwyczajnie mogą nie mieć żadnego doświadczenia w branży motoryzacyjnej. A to z kolei może skutkować poważnymi lukami w bezpieczeństwie oprogramowania, które przestępcy mogą łatwo wykorzystać.
Bliżej tej kwestii postanowili przyjrzeć się Specjaliści z Pen Test Partners – organizacji, która na co dzień zajmuje się kwestiami szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa. Podczas próby złamania zabezpieczenia okazało się, że system Pandora Smart Pro posiada bardzo poważną lukę bezpieczeństwa. Jak czytamy w raporcie z badania:
„W praktyce okazało się, że produkt Pandora Smart PRO ma poważną wadę. Wykorzystując podatność IDOR (Insecure Direct Object Reference), jedyną rzeczą, jaką haker musiał zrobić, było przekazanie – do zaplecza Pandory – parametru z adresem e-mail fałszywego użytkownika i zainicjowanie w ten sposób resetowania hasła. Zdaniem analityków, dzięki tej technice ataku można było uzyskać dostęp do wielu wybranych pojazdów. Po zalogowaniu się na zhakowane konto przestępca był w stanie uzyskać lokalizację dokładnie takiego samochodu, jaki go interesował. W ten sposób można mógł dotrzeć do aut, których kradzież została mu zlecona lub wybrać najdroższe modele”.
Co ciekawe, wykorzystując wspomniane luki w zabezpieczeniu systemu Pandora Smart PRO, złodzieje mogą bez problemu poznać wszelkie dane dotyczące pojazdu (marka, model, rocznik) na odległość. Dzięki temu nie muszą oni fatygować się na miejsce postoju pojazdu lub dokonywać innych czynności obserwacyjnych, aby bez trudu oszacować opłacalność kradzieży.
Dodatkowo, badacze wykryli również lukę pozwalającą na zdalne przejęcie kontroli nad mikrofonami zainstalowanymi w pojeździe, wyposażonym w zabezpieczenie antykradzieżowe Pandora Smart PRO. Jest to o tyle ważne, że dla niektórych przestępców informacje uzyskane w ten sposób mogą okazać się dużo cenniejsze, aniżeli sam samochód.
Pandora SMART PRO z lokalizatorem GPS – czy skuteczna?
Pomijając już rażące luki w bezpieczeństwo oprogramowania, autoalarm Pandora Smart PRO ma jeszcze jeden słaby punkt – lokalizator GPS. Ciekawostką jest fakt, że wielu producentów zabezpieczeń antykradzieżowych komunikuje klientom obecność modułu namierzania jako największą zaletę wytwarzanego przez nich systemu antykradzieżowego.
Opieranie skuteczności urządzenia na tego typu funkcjonalności to poważny błąd, bowiem złodzieje samochodowi już od kilku lat potrafią sobie doskonale radzić z lokalizatorami GPS w samochodach. Gdy takowe urządzenia dopiero pojawiały się na rynku motoryzacyjnym, to unieszkodliwienie ich trwało kilkanaście sekund – wystarczyło bowiem tylko znaleźć nieudolnie ukryty i podłączony (właściciele samochodów byli pod tym względem dość przewidywalni) moduł namierzania i pozostawić go na chodniku w tym samym miejscu, w którym stało auto.
Obecnie stosowane rozwiązania są już bardziej zaawansowane technologicznie, a próba ich odłączenia z pewnością skutkowałaby włączeniem alarmu i odpowiednim powiadomieniem, wysłanym na numer telefonu właściciela samochodu.
Autoalarm Pandora Smart PRO vs zagłuszarka GPS
W obecnych czasach „arsenał” złodziei samochodów mocno się powiększył, chociażby o profesjonalne urządzenia, zwane zagłuszarkami GPS. Pierwotnie wykorzystywane przez wojsko oraz służby specjalne zagłuszarki można obecnie bez problemu kupić w Internecie – co prawda ich zakup jest w pełni legalny, jednak używanie już niekoniecznie.
Zagłuszarka sygnału wyglądem przypomina czarny powerbank, z którego wystaje kilka krótkich anten. Ich zadanie jest bardzo proste – wysyłać wytworzone przez urządzenie fale radiowe z szumem o takim natężeniu, że wszystkie urządzenia w promieniu kilkudziesięciu metrów są w stanie odbierać tylko i wyłącznie ten szum.
Jeśli sygnał GPS z satelity zostanie w ten sposób zagłuszony, to lokalizator w samochodzie nie będzie w stanie odczytać swojej pozycji i tym samym – przesłać jej do właściciela samochodu. W takim wypadku lokalizator GPS do samochodu staje się po prostu bezużyteczny, a złodzieje zyskuję masę czasu na rozebranie auta na części i zatuszowanie śladów.
Pandora Smart PRO vs CanLock PRO
Skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe wyposażone w lokalizator GPS powinno mieć funkcję, która w razie potrzeby ostrzeże właściciela o próbie zagłuszenia sygnału. Przykładem takiego urządzenia jest CanLock PRO, który potrafi wykryć fakt obecności zagłuszarki GPS, uruchamiając głośną syrenę – natężenie dźwięku generowanego przez alarm przewyższa 110 dB, przez co przebywanie w pobliżu źródła dźwięku jest dla człowieka skrajnie niekomfortowe.
Uruchomiona syrena nie tylko zaalarmuje właściciela samochodu, ale dodatkowo zwróci również uwagę przechodniów i odstraszy złodzieja – kradzieży dokonują zwykle osoby bez specjalistycznej wiedzy na temat zabezpieczeń antywłamaniowych i w razie, gdy coś pójdzie nie tak, natychmiast odstępują od kradzieży w obawie przed wpadką.
Poza tym, dzięki współpracy z magistralą CAN, zabezpieczenie CanLock PRO jest odporny nie tylko na działanie zagłuszarki GPS, ale również innych urządzeń elektronicznych, znajdujących się na wyposażeniu każdej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów (kradzież „na walizkę”, „na gameboya”).
Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny mikroprocesor, stworzony specjalnie dla branży Automotive – zapewnia to jego bezproblemowe i szybkie działanie w zastosowaniach dotyczących właśnie np. zabezpieczeń antykradzieżowych.
Warto wspomnieć, że CanLock został opracowany w Polsce i cała jego produkcja również odbywa się na terenie naszego kraju – nie ma więc żadnych problemów z serwisowaniem urządzenia oraz realizowaniem gwarancji, co mogłoby nastręczać problemów w przypadku urządzeń produkcji słowackiej czy rosyjskiej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniu antykradzieżowym CanLock PRO lub potrzebujesz rady, jak odpowiednio zabezpieczyć auto przed kradzieżą, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami.
Możesz to zrobić na kilka sposobów: napisz do Nas poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer 732 080 889 lub kliknij na symbol słuchawki, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu i zostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w przeciągu kilkudziesięciu sekund.