Mimo, że przestępczość samochodowa w naszym kraju wciąż stoi na dość wysokim poziomie, to jednak z roku na rok możemy zauważyć delikatny spadek liczby kradzieży aut osobowych. Tendencja spadkowa trwa już od trzech lat, a liczby w poszczególnych latach były bardzo zbliżone – w 2019 r. skradziono 6 978 samochodów, w 2018 – 6 844 aut, a rok temu, z polskich ulic zniknęło dokładnie 6910 pojazdów. Najwięcej tego typu kradzieży zdarza się oczywiście w dużych ośrodkach miejskich, gdzie złodzieje, kolokwialnie mówiąc, mają w czym wybierać. Jednym z takich miast jest bez wątpienia Kraków. Gdzie szukać skutecznego zabezpieczenia antykradzieżowego w stolicy Małopolski?
Autoalarm Kraków – najczęściej kradzione modele aut
Aby mieć pojęcie na temat tego, czy obecnie liczba kradzieży aut w Polsce stoi na wysokim poziomie, warto przytoczyć statystki z roku 1999, który był pod tym względem rekordowy. Skradziono wówczas aż 71 543 auta!
Mieszkasz w Krakowie i okolicach? Zadzwoń pod numer 732 080 889 i dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje auto przed kradzieżą!
Dziś sytuacja wygląda już o niebo lepiej, jednak można zauważyć pewną tendencję: złodzieje kradną mniej, ale „lepiej”. Oznacza to, że coraz częściej ich łupem padają drogie modele, wyposażone w system bezkluczykowy „keyless” – to znacznie ułatwia sprawę, ponieważ przestępcy mogą wykorzystać np. metodę „na walizkę”. Jak mówi rzecznik małopolskiej Policji, mł. Insp. Sebastian Gleń, złodziejom się to po prostu bardzo opłaca:
„Inwestują (grupy przestępcze, przyp. red.) w tak zwaną „walizkę” nawet 100 tys., ale uznają, że to im się zwyczajnie opłaca. Za pomocą tego sprzętu przechwytują sygnał z bezkluczykowych pojazdów i kradną auta warte 200–300 tys. zł. Wystarczy, że ktoś jest w restauracji, a samochód zaparkował obok” – mówi inspektor.
W ostatnich latach, z polskich ulic ginęły najczęściej auta niemieckie – to trend, który utrzymuje się w naszym kraju od lat. Nie inaczej jest w przypadku Krakowa i województwa małopolskiego – z danych Policji wynika, że ponad połowa skradzionych aut to modele czterech, największych niemieckich marek: Audi, Mercedesa, Volkswagena oraz BMW. Złodzieje w Małopolsce szczególnie upodobali sobie modele: Audi A4 , A5 oraz BMW serii 5.
Autoalarm Kraków – czy to najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe?
Jeszcze 20-30 lat temu, samochodowy autoalarm był synonimem luksusu. Ówczesne zabezpieczenia antykradzieżowe dopiero trafiały „pod strzechy”, stąd też ich wysoka cena – na takie rozwiązania mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, dlatego „wyjące” auto od razu wzbudzało sensację na ulicach.
Słowo „wyjące” nie jest tu przypadkowe, bowiem stare autoalarmy, poza syreną nie oferowały nic innego. Wówczas było to z pewnością coś nowego, czego złodzieje faktycznie mogli się przestraszyć. Dzisiaj jednak, autoalarmów wyposażonych tylko w sygnał dźwiękowy, w zasadzie się nie montuje – na takie rozwiązanie decydują się głównie właściciele starszych, mało wartościowych pojazdów oraz miłośnicy aut zabytkowych.
Ci, którzy posiadają bardziej nowoczesne samochody, z reguły wyposażają je w droższe rozwiązania z wieloma czujnikami różnego typu. Dzisiejsze autoalarmy współpracują między innymi z immobilizerami, które w razie potrzeby odcinają dopływ prądu do istotnych elementów, których aktywność jest niezbędna w celu uruchomienia silnika.
Takim podzespołem jest między innymi pompa paliwa – dla wprawnego złodzieja nie stanowi to jednak problemu, bowiem mając odrobinę czasu, przestępca może znaleźć skrzynkę zasilającą i zrobić odpowiednie obejście na obwodzie elektrycznym – immobilizer zostanie dezaktywowany i będzie można bez przeszkód odjechać nieswoim autem.
Autoalarm Kraków – skuteczność autoalarmów
Generalnie rzecz biorąc, to istnieją dwa typy autoalarmów montowanych w samochodach. Pierwszym rodzajem są zabezpieczenia antykradzieżowe instalowane fabrycznie, które z całą pewnością nie stanowią skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą pojazdu. Dlaczego?
Wyspecjalizowani w danej marce samochodów złodzieje, już dawno mają dostęp do schematów fabrycznie montowanych alarmów samochodowych. Mimo, że producenci chronią te dokumenty jak to tylko możliwe, to jednak bez problemu można je znaleźć w tzw. „darknecie” lub po prostu, w wyszukiwarce Google.
Inną metodą działania grup przestępczych jest legalne kupowanie jednego egzemplarza danego modelu i spokojne rozpracowanie jego zabezpieczeń – złodzieje mają niezbędną wiedzę na temat budowy i sposobu działania fabrycznego alarmu, więc późniejsza kradzież innego egzemplarza tego samego modelu nie stanowi już większej trudności.
Wydawałoby się, że akcesoryjnie montowane autoalarmy mają większą skuteczność o tych fabrycznych. Jednak w tym przypadku to również nie jest takie proste – wszystko zależy bowiem od sposobu działania, metody zasilania komponentów, ich umieszczenia wewnątrz auta oraz przede wszystkim – jakości montażu.
Bardzo często tego typu zestawy są zasilane w oczywisty dla złodziei sposób, dlatego ich zlokalizowanie za pomocą specjalnego detektora fal (każda szanująca się grupa jest wyposażona w tego typu urządzenie) i odłączenie zasilania nie stanowi już większego problemu dla przestępców. Dodatkowo, jeśli dodatkowy autoalarm był montowany przez niewykwalifikowanego serwisanta, to nie będzie działał prawidłowo – a to zupełnie tak, jakby go w ogóle nie było.
Ciekawostką jest fakt, że źle zamontowany autoalarm może spowodować wiele problemów z elektroniką auta – zdarza się, że właściciele nowych aut decydują się na zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego, a po kilku dniach lub tygodnia, komputer pokładowy samochodu zaczyna wyrzucać niezrozumiałe błędy.
W efekcie nie pozostaje nic innego, niż odwiedziny w ASO, gdzie diagnoza może trwać długo i kosztować niepotrzebną wymianę zupełnie „zdrowych” komponentów. Efekt? Stracone pieniądze, uziemione auto i, w najgorszym razie, utrata fabrycznej gwarancji samochodu.
Autoalarm Kraków – jakie zabezpieczenie antykradzieżowe warto zamontować?
Jak można wywnioskować z wcześniejszej części artykułu, autoalarmy to niezbyt skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe, biorąc pod uwagę „arsenał” współczesnych złodziei samochodów. Warto postawić na rozwiązania, których grupy przestępcze jeszcze nie rozpracowały, bowiem ich montowanie przebiega w ściśle kontrolowany sposób.
Do takich blokad możemy zaliczyć m.in. immobilizer CAN, którego działanie ściśle opiera się na standardzie przesyłu danych pomiędzy poszczególnymi komponentami współcześnie produkowanych samochodów. Magistrala CAN pełni rolę łącznika pomiędzy kierowcą, a podzespołami auta – za każdym razem, gdy wydamy jakiekolwiek polecenie (np. uruchomienie silnika, zmiana biegów, sterowanie elektrycznymi szybami), sygnały elektryczne płyną od przycisku do elementu wykonawczego, właśnie poprzez tę magistralę.
Immobilizery CAN służą temu, aby można było w odpowiednim momencie zablokować wykonanie takiego polecenia, jeśli wyda je osoba niepowołana, czyli np. złodziej, który nie dokona odpowiedniej autoryzacji.
Przykładem tego typu rozwiązania jest CanLock – zabezpieczenie antykradzieżowe nowej generacji, które uniemożliwia odjechanie skradzionym autem, nawet jeśli do próby kradzieży zostaną użyte nowoczesne urządzenia przechwytujące sygnał kluczyka samochodu z „keyless”.
Urządzenie to jest niezwykle trudne do wykrycia przez złodziei, bowiem nie emituje żadnych fal – przestępcom nie pomogą nawet specjalne detektory. Poza tym, niewielkie rozmiary CanLock oraz niestandardowe podłączenie do wiązki elektrycznej, lepiej chronią tą blokadę przed wykryciem, w porównaniu do innych rozwiązań, istniejących na rynku.
CanLock jest zabezpieczeniem antykradzieżowym opracowanym i produkowanym w Polsce, co niweluje problemy z serwisowaniem – miejmy na uwadze fakt, że na rynku zabezpieczeń przed złodziejami dominują przede wszystkim systemy produkcji azjatyckiej, przez co wyposażenie auta w tego typu blokadę stanowi ryzyko nie tylko dla bezpieczeństwa jazdy, ale również generuje duże problemy z dochodzeniem praw gwarancyjnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniu antykradzieżowym CanLock lub potrzebujesz rady, jak odpowiednio zabezpieczyć auto przed kradzieżą, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami. Możesz to zrobić na kilka sposobów: napisz do Nas poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer 732 080 889 lub kliknij na symbol słuchawki, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu i zostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w przeciągu kilkudziesięciu sekund.