Kilkanaście dni temu Polska Policja opublikowała specjalny raport, który zawiera informacje na temat kradzieży samochodów w pierwszej połowie 2021 roku. Jak możemy wyczytać z tego dokumentu, od początku stycznia z polskich ulic zniknęło dokładnie 3729 aut – to o 80 mniej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wśród miast, w których najczęściej dochodzi do kradzieży, jak zawsze możemy wymienić największe ośrodki w naszym kraju. Tradycyjnie również, potencjalnie najbezpieczniejszym miejscem dla posiadaczy samochodów, jest województwo świętokrzyskie.
Autoalarm Kielce – preferencje przestępców samochodowych
Spadek liczby dokonywanych kradzieży bez wątpienia może napawać optymizmem, ale warto również zwrócić uwagę na stale rosnącą wykrywalność tego typu przestępstw – w 2020 roku, od stycznia do lipca, Policja była skuteczna w 37,6 procentach, a w pierwszej połowie 2021 odsetek efektywności wyniósł 41,6 procent. Miejmy nadzieję, że to stały trend, szczególnie mając na uwadze coraz nowsze technologie, którymi dysponują organy ścigania.
Jak co roku, województwo świętokrzyskie wypada najlepiej, jeśli chodzi o liczbę przestępstw samochodowych. W pierwszej połowie 2021 roku odnotowano ich tylko 26. Auta ginęły najczęściej z parkingów niestrzeżonych, zlokalizowanych wzdłuż ulic i na osiedlach.
Odnotowano również kilka przypadków kradzieży pojazdów z posesji właściciela – takie działanie złodziei to już zaplanowana akcja, poparta wcześniejszą obserwacją zachowania domowników.
Autoalarm Kielce – kradzież „na walizkę”
Jako, że legalizacja ukradzionego samochodu jest w naszym kraju praktycznie niemożliwa, to wiele aut kradnie się po prostu na części, sprzedawane potem na portalach ogłoszeniowych w Internecie.
„Najczęstszymi ofiarami” tego typu przestępstw są samochody używane, których wartość nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Warto jednak zaznaczyć, że większe organizacje „parają” się tylko i wyłącznie kradzieżami na zamówienie – wówczas wartość samochodów może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Takie auta są wywożone w całości za granicę, do klienta docelowego.
Mieszkasz w Kielcach i okolicach? Zadzwoń pod numer 732 080 889 i dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje auto przed kradzieżą!
Paradoksalnie, nowoczesne technologie instalowane obecnie w samochodach, znacznie ułatwiają złodziejom „pracę”. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów z dostępem bezkluczykowym (o zabezpieczeniu takiego systemu możesz przeczytać tutaj), gdzie do otworzenia drzwi lub odpalenia silnika, nie potrzeba wkładania kluczyka do zamka lub stacyjki – uruchomienie silnika odbywa się poprzez zdalną łączność pilota z odpowiednim modułem sterującym w aucie.
Całą tę „komunikację” można odpowiednio przechwycić w taki sposób, że finalnie dostęp do auta uzyska osoba niepowołana, czyli po prostu złodziej. Przestępcy, do kradzieży drogich aut z systemem bezkluczykowym, wykorzystują specjalne urządzenia, zwane potocznie „walizkami”.
W rzeczywistości są to specjalne komputery, wyposażone w skaner częstotliwości, wzmacniacz i transmiter, które dla niepoznaki umieszcza się właśnie w walizce, neseserze lub plecaku. Do dokonania kradzieży potrzeba przynajmniej dwóch osób, a cały schemat działania przebiega następująco:
- Złodziej 1, stojąc przy samochodzie, dotyka klamki lub pociąga ją, próbując otworzyć drzwi.
- Walizka złodzieja 1 wzmacnia i przekazuje sygnał „żądania” otwarcia drzwi do walizki złodzieja 2.
- Złodziej 2, stojąc w pobliżu kluczyków, odbiera sygnał walizki złodzieja 1 i kieruje „żądanie” do kluczyka.
- Kluczyk odpowiada, a wzmocniony sygnał zwrotny wraca tą samą drogą.
- Drzwi zostają odblokowane zupełnie tak, jak gdyby stał przy nich prawowity właściciel pojazdu z oryginalnym pilotem w kieszeni.
Warto wspomnieć, że niektóre urządzenia tego typu mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i mieć zasięg 300-400 metrów, więc np. kradzież samochodu z parkingu Galerii Echo, podczas gdy właściciel auta robi zakupy, nie stanowi dla złodziei żadnego problemu.
Autoalarm Kielce – kradzież na „kopiowanie kluczyków”
Inną metodą kradzieży, popularną wśród złodziei w Kielcach, jest też kradzież „na gameboya”, tudzież „na kopiowanie kluczyków”. Do dokonania tego typu przestępstwa nie ma potrzeby chodzenia za właścicielem auta w celu skopiowania sygnału pilota do samochodu – złodzieje wykorzystują specjalne urządzenie elektroniczne, przypominające właśnie starą, ręczną konsolę do gier – stąd nazwa.
Czytaj też: Maciej Dowbor – kradzież Auto Kia Stinger „na Game-Boya”
Urządzenie produkowane jest przez bułgarską firmę SOS Autokeys , które reklamuje je jako „najbardziej zaawansowane narzędzie ślusarskie na świecie”. Oczywiście wiadomo, że firma ta nie stworzyła tego urządzenia z myślą o ślusarzach, a o złodziejach właśnie – można wysnuć takie wnioski przede wszystkim patrząc na cenę tego narzędzia, która wynosi 25 tysięcy dolarów.
Dla zorganizowanych grup przestępczych to żaden koszt, bowiem dzięki „gameboyowi” mogą oni zrekompensować ten wydatek już w trakcie pierwszej kradzieży z użyciem tego urządzenia.
Autoalarm Kielce – jak skutecznie ochronić auto przed kradzieżą?
Patrząc na to, jak nowoczesnymi metodami kradzieży posługują się złodzieje samochodów w Kielcach i w całym województwie świętokrzyskim, specjaliści zdecydowanie zalecają porzucenie klasycznych autoalarmów na rzecz zabezpieczeń antykradzieżowych nowej generacji.
Jednym z takich zabezpieczeń jest CanLock, oferowany przez Zabezpiecz-Auto.pl, który można bez problemu zainstalować w samochodzie na terenie Kielc. System CanLock jest w pełni odporny na wymienione wyżej, nowoczesne metody kradzieży samochodów – mimo użycia nowych technologii, złodziej nie będzie w stanie odjechać autem.
Może to zrobić tylko i wyłącznie właściciel pojazdu, po dokonaniu odpowiedniej autoryzacji kodem PIN (ustalonym na fabrycznych przyciskach samochodu), poprzez specjalny breloczek Bluetooth lub przy pomocy aplikacji mobilnej.
Warto zaznaczyć, że CanLock jest praktycznie niewykrywalny, w przeciwieństwie do klasycznych autoalarmów – nawet wykorzystując detektor fal, przestępcy nie są w stanie zlokalizować niewielkiego urządzenia, ponieważ ono ich po prostu nie emituje.
Istotną kwestią, szczególnie dla właścicieli nowych aut, jest pytanie: czy zamontowanie tego typu zabezpieczenia antykradzieżowego wpłynie na fabryczną gwarancję samochodu? Odpowiedź brzmi: nie. Podczas montażu immobilizera CanLock nie ma potrzeby wiercenia otworów w nadwoziu ani przecinania wiązek elektrycznych – urządzenie w żaden sposób nie narusza gwarancji, a dodatkowo może przynieść oszczędności w przypadku wykupienia polisy AutoCasco.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniu antykradzieżowym CanLock lub potrzebujesz rady, jak odpowiednio ochronić auto przed kradzieżą, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami.
Możesz to zrobić na kilka sposobów: napisz do Nas poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer 732 080 889 lub kliknij na symbol słuchawki, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu i zostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w przeciągu kilkudziesięciu sekund.