Lokalizatory GPS, montowane w samochodach, mają zasadniczo dwie funkcje. Pierwszą z nich jest monitorowanie wydajności pracowników jeżdżących autami flotowymi, drugą natomiast – ochrona aut przed kradzieżą. Współcześni złodzieje samochodów są jednak wielkimi „gadżeciarzami”, bowiem do swojej „pracy” używają całej gamy urządzeń elektronicznych, mających na celu ułatwić dokonanie przestępstwa i uniemożliwić schwytanie przez organy ścigania. Jedną z tego typu zabawek jest zagłuszarka sygnału GPS. Czym jest to urządzenie? Jak działa? Czy wśród obecnie produkowanych zabezpieczeń antykradzieżowych znajdziemy takie, które nie jest podatne na działanie zagłuszarki?
Lokalizator GPS – zasada działania
Montowane w samochodach lokalizatory GPS to bardzo dokładne urządzenia, które w szybkim czasie pozwalają ustalić pozycję auta. Dzieje się to poprzez pomiar czasu, jaki upłynął od momentu wysłania fali radiowej przez satelitę w kosmosie do momentu odebrania jej przez odbiornik.
Znając długość takiej fali (satelity działają na określonej częstotliwości) oraz odległość satelity od powierzchni ziemi (krążą one po zbliżonych orbitach), jesteśmy w stanie precyzyjnie określić pozycję pojazdu. Warto tu zaznaczyć, że lokalizatory GPS potrafią też, dużo dokładniej niż analogowe zegary, mierzyć czas. Na pokładzie każdej satelity znajduje się bowiem zegar atomowy – to właśnie dzięki ich synchronizacji, cały proces nawigacji czy lokalizowania w ogóle jest możliwy.
Aby precyzyjnie wyznaczyć pozycję lokalizatora w trzech wymiarach (długość, szerokość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza) oraz czas, urządzenie musi znajdować się w zasięgu co najmniej 4 z 28 aktywnych satelitów. Jeśli lokalizator ma dostęp tylko do trzech, możliwe jest wyłącznie ustalenie pozycji w dwóch wymiarach.
Warto również wspomnieć, że obecnie produkowane lokalizatory GPS nie opierają się tylko i wyłącznie na amerykańskim systemie nawigacyjnym. Istnieje bowiem również rosyjski GLONASS, a także chińskie BEIDOU, a w najbliższej przyszłości, urządzenia te będą również zsynchronizowane z Europejskim systemem Galileo.
Sam moduł GPS w lokalizatorze wystarczy do tego, by odczytać pozycję samochodu, ale by przesłać tę informację na odległość (np. na telefon komórkowy właściciela pojazdu), potrzeba jakiegoś kanału komunikacji. To najczęściej sieć GSM, dlatego lokalizatory GPS są wyposażone w sloty na karty SIM.
Lokalizator GPS – możliwości urządzenia
Wszyscy zapewne zastanawiają się, jaka jest dokładność systemu nawigacji. Zacznijmy od tego, że GPS pierwotnie był przeznaczony wyłącznie dla wojska, dopiero później udostępniono go cywilom – dlatego też system posiada dwa poziomy dostępności. Pierwszy (do zastosowań militarnych) jest dużo bardziej dokładny niż drugi (do zastosowań cywilnych), który to oferuje dokładność rzędu kilku metrów.
Amerykańskie Siły Zbrojne uznały jednak, że to i tak zbyt dużo, dlatego zaczęły.. zakłócać sygnał GPS – dzięki temu dokładność w pewnym momencie spadła do przedziału 90-100 metrów. Dlatego obecne lokalizatory GPS współpracują z mechanizmem pomiaru różnicowego, zwanego DGPS – pozwala to osiągnąć dokładność rzędu poniżej metra.
Zagłuszarka GPS – metoda złodziei na lokalizatory
Przyczyna, dla której ludzie decydują się na montaż lokalizatora GPS w swoim samochodzie, jest dość łatwa do zrozumienia. Jeżeli nawet złodziejowi uzbrojonemu w „walizkę” lub „gameboya” uda się odjechać autem, to lokalizator GPS pozwoli na szybkie odnalezienie samochodu, zanim przestępcy zdążą go rozebrać na części (dzieje się to już kilka godzin po dokonaniu kradzieży).
Niestety, złodzieje dokładnie śledzą rynek nowoczesnych zabezpieczeń antykradzieżowych i dzięki temu doskonale wiedzą, z czym przyjdzie im się mierzyć. Dlatego właśnie, jednym z podstawowych urządzeń, będących na wyposażeniu każdej grupy przestępczej, jest zagłuszarka sygnału GPS/GSM.
Do tej pory, urządzenia te były stosowane najczęściej w kręgach biznesowych i politycznych, gdzie czasami, celem zapewnienia dyskrecji, niepożądane jest posiadanie np. włączonego telefonu komórkowego. Poza tym, niekiedy użycie zagłuszarek GPS jest mniej oczywiste – są one czasem używane w kinach lub teatrach na wypadek, gdyby ktoś z widowni zapomniał wyciszyć swojego smartfona, co mogłoby rozproszyć aktorów.
Bardziej zaawansowane technologicznie zagłuszarki GPS są stosowane oczywiście przez wojsko i służby specjalne – można tu przywołać pewien fakt, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, wizytował nasz kraj. Wówczas to przechodnie, znajdujący się w pobliżu trasy przejazdu kolumny prezydenckiej, skarżyli się na gwałtowne zaniki sieci komórkowej.
Jak działa zagłuszarka GPS?
Najprościej rzecz ujmując, zagłuszarka GPS (ang. jammer) uniemożliwia komunikację między nadajnikiem a odbiornikiem – w tym przypadku pomiędzy satelitami systemu nawigacji GPS a lokalizatorem zainstalowanym w samochodzie. Aby dobrze zobrazować zasadę działania jammera, warto posłużyć się poniższym przykładem:
„Wyobraźmy sobie, że w pomieszczeniu znajdują się dwie, rozmawiające ze sobą osoby. Jako, że w pokoju jest cicho, osoby te mówią normalnym tonem. W pewnym momencie do pomieszczenia wchodzi trzecia osoba, która zaczyna wrzeszczeć i mówić „od rzeczy”, przez co dwóch początkowych rozmówców nie jest w stanie dalej prowadzić sensownej konwersacji” – tłumaczy Specjalista ds. zabezpieczeń antykradzieżowych z Zabezpiecz-Auto.pl.
Zagłuszarka GPS utrudnia komunikację między satelitami a lokalizatorem, wysyłając wiele różnych sygnałów – wystarczy spojrzeć na konstrukcję takiego urządzenia, nazywanego potocznie „jeżem”.
Na powyższym zdjęciu można zobaczyć, w jak wiele anten wyposażona jest profesjonalna zagłuszarka GPS/GSM. Umożliwia to modulację mocy sygnału oraz częstotliwości nadawania – najpopularniejsze modele potrafią działać na pasmach GSM, 3G, LTE, zakłócając jednocześnie aż 16 częstotliwości.
Zagłuszarka GPS – czy jest skuteczna?
Jak już wspomnieliśmy, skuteczność zagłuszarek GPS zależy przede wszystkim od mocy, z jaką potrafią nadawać oraz od ilości pasm, które jednocześnie potrafią zagłuszyć. Warto wspomnieć, że w złodziejskiej „branży” panuje duża różnorodność, jeśli chodzi o zagłuszarki GPS. Niektórzy decydują się na sprzęt wątpliwej jakości, sprowadzany najczęściej z Chin. Są to urządzenia bez odpowiedniej certyfikacji, odznaczające się niską jakością wykonania i nietrzymaniem określonych parametrów. Z tego powodu niektórzy złodzieje samochodów nawet nie wiedzą, że wykorzystywane przez nich urządzenia, po prostu nie działają.
Kradzieżami samochodów, zwłaszcza tych klasy Premium, zajmują się jednak wyspecjalizowane grupy przestępcze, dysponujące pokaźnym budżetem. Nie mogą one pozwolić sobie na wpadkę, dlatego inwestują pieniądze w profesjonalne zagłuszacze GPS z najwyższej półki cenowej – można je porównać do tych, z jakich korzystają służby specjalne.
Zagłuszarka GPS – czy jest legalna?
W tym artykule skupiamy się na kwestii wykorzystania zagłuszarek GPS w kontekście kradzieży samochodów, więc mogłoby wydawać się, że posiadanie tego typu urządzeń w naszym kraju jest wysoce nielegalne. Ale, jak to w wielu wrażliwych kwestiach bywa, legalność zagłuszarek GPS/GSM to „śliski” temat.
Sam zakup i posiadanie zagłuszarki sygnału GPS/GSM, nie są nielegalne. Niezgodne z prawem jest natomiast ich wykorzystywanie, o czym mówi odpowiednia, unijna dyrektywa.
Zgodnie z przepisami w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności, dla aparatury mają zastosowanie wymagania w zakresie:
- ochrony zdrowia i bezpieczeństwa użytkownika oraz wszystkich innych osób, łącznie z celami odnoszącymi się do wymogów bezpieczeństwa, ale bez zastosowania limitu napięcia elektrycznego;
- zachowania kompatybilności elektromagnetycznej;
- konstrukcji, która umożliwia skuteczne wykorzystywanie widma fal do celów komunikacji naziemnej i komunikacji satelitarnej, bez generowania zakłóceń.
Idąc dalej, dyrektywa Parlamentu Europejskiego 1999/5/WE mówi, że „szkodliwe zakłócenia” to takie, które:
„stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania usług nawigacji radiowej lub innych usług związanych z bezpieczeństwem, lub które w inny sposób w poważnym zakresie pogarszają, przeszkadzają lub wielokrotnie przerywają łączność radiową prowadzoną w ramach usług, do których stosują się uregulowania krajowe i uregulowania wspólnotowe w tym zakresie”.
Jako, że głównym zadaniem zagłuszarek GPS jest właśnie zakłócanie częstotliwości, za które ktoś wcześniej zapłacił, by móc nadawać na wyłączność, to nie ma możliwości, aby taka aparatura przeszła pozytywnie unijną ocenę zgodności – przez co legalne wykorzystanie jej przez osoby cywilne jest praktycznie niemożliwe.
Czy ma to znaczenie dla złodziei samochodowych? Cóż, ich działalność polega głównie na łamaniu prawa, więc co za różnica, ile przepisów zostanie pogwałconych..
Czy można ochronić się przed zagłuszarką GPS w rękach złodziei?
Jeśli już koniecznie chcemy posiadać na wyposażeniu auta lokalizator GPS jako zabezpieczenie antykradzieżowe, to tak – ochrona przed zagłuszarką GPS jest teoretycznie możliwa. Urządzenia takie emitują sygnał szerokopasmowy – da się go wykrywać i nawet sensownie analizować, jednak cena sprzętu do tego potrzebna, waha się w granicach kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Czyli tyle, ile porządnej klasy samochód.
Poza tym, zagłuszarki GPS będą nieskuteczne również wtedy, gdy w pojeździe znajduje się lokalizator opierający się na działaniu fal radiowych innych, niż te wykorzystywane w technologii GPS. Takich lokalizatorów w cywilnych autach jednak się nie montuje.
Zabezpieczenie antykradzieżowe odporne na zagłuszanie sygnału GPS
Biorąc pod uwagę powyższe fakty, jasno można stwierdzić, że lokalizator GPS to niezbyt skuteczne rozwiązanie antykradzieżowe na obecne czasy. Dużo lepszą metodą ochrony auta przed złodziejami będzie wykorzystanie urządzeń, których działanie nie jest uzależnione od jakichkolwiek czynników zewnętrznych, w tym przypadku od sygnału satelitów GPS.
Przykładem takiego urządzenia jest immobilizer CAN, oferowany przez Zabezpiecz-Auto.pl – urządzenie to jest w pełni odporne na zagłuszarki sygnału GPS, ale również na wszelkie detektory fal elektromagnetycznych. Dzieje się tak dlatego, że CanLock takich fal po prostu nie emituje – nawet najlepszy sprzęt używany przez złodziei samochodów nie jest w stanie wykryć lokalizacji tego zabezpieczenia antykradzieżowego w pojeździe.
Do niskiej podatności na neutralizację przez złodziei przyczynia się również to, że CanLock ma bardzo małe wymiary i niestandardowe podłączenie do instalacji elektrycznej – można go więc umiejscowić w nieoczywistym dla złodziei miejscu w samochodzie.
Dodatkowo, montaż blokady jest przeprowadzany na terenie całej Polski, przez wykwalifikowanych fachowców – ma to znaczenie szczególnie w przypadku nowych aut, objętych gwarancją.