Keyless miał być rozwiązaniem na miarę naszych czasów i wybawieniem od wiecznego poszukiwania kluczyków do auta, a stał się utrapieniem i magnesem na złodziei. O czym mowa? Oczywiście o systemie keyless, który coraz częściej spotykamy w nowych samochodach. Dylemat, czy inwestować w rozwiązania bezkluczykowe, jest ogromny. Z jednej strony system zapewnia nam, właścicielom aut ogromny komfort, a z drugiej sprawia jednak, że nasz pojazd jest bardziej narażony na kradzież. Co wybrać? A może nie trzeba wybierać, a wystarczy auto dodatkowo zabezpieczyć przed kradzieżą?
Co to jest system bezkluczykowy keyless?
System bezkluczykowy umożliwia otwarcie i odpalenie auta bez wyjmowania kluczyków. Wystarczy, że mamy je gdzieś przy sobie – w torebce, plecaku czy kieszeni, ale nie musimy ich wyjmować. Gdy zbliżymy się do swojego pojazdu i pociągniemy za klamkę – drzwi się same otwierają. Dzieje się tak dlatego, że układ centralny pojazdu wysyła sygnał do kluczyka, w tym przypadku inaczej nazywanego pilotem. Kluczyk wysyła sygnał zwrotny, który zezwala na otwarcie drzwi. To samo dzieje się, gdy chcemy uruchomić auto. Zamiast wkładać kluczyk do stacyjki, wciskamy guzik “start”, który również wymienia się informacjami z naszym pilotem.
Warto zauważyć, że w odróżnieniu od klasycznego pilota, w którym trzeba nacisnąć guzik, by wyemitować fale, które otwierają lub zamykają auto, tutaj fale te wysyłane są bez przerwy. Dlatego też auto jest jeszcze bardziej narażone na kradzież, ponieważ sygnał można przechwycić praktycznie cały czas.
Dlaczego warto zabezpieczyć auto z systemem keyless?
Auta wyposażone w system bezkluczykowy -keyless – to, nie bójmy się tego powiedzieć, raj dla złodziei. Wykorzystują oni popularną ostatnio metodę kradzieży na tak zwaną walizkę. Złodzieje kochają ją, bo nie pozostawia śladów, jest cicha, a auto można ukraść w maksymalnie kilkanaście sekund. Jedyna trudność, jaką napotykają to fakt, że sprawców musi być dwóch. Jeden z “walizką” jest przy aucie i naciska klamkę, drugi – z drugą “walizką” – próbuje namierzyć oryginalny kluczyk i przesłać jego sygnał do pierwszego. Jeśli to się uda, auto zostaje otwarte. Warto zwrócić uwagę, że drugi złodziej nie musi już zbliżać tak bardzo do oryginalnego kluczyka, bo urządzenia przechwytujące operują na coraz większych dystansach.
Przegląd najpopularniejszych metod zabezpieczających kluczyk keyless
Coraz więcej osób ma świadomość minusów tego udogodnienia i stara się w lepszy lub gorszy sposób zabezpieczyć przed kradzieżą “na walizkę”. Wśród metod ochrony samochodu możemy wymienić te profesjonalne, zazwyczaj wygodniejsze, lub domowe.
Pokrowiec blokujący fale
Jednym z prostszych zabezpieczeń jest pokrowiec na kluczyk keyless. Etui blokujące fale radiowe działa na zasadzie bariery mechanicznej – sygnału nie da się przechwycić, bo nie wydostaje się poza opakowanie. Zabezpieczenie to w żaden sposób nie ingeruje w system auta, więc jest dla niego obojętny. Ma jednak sporo minusów – najważniejszym z nich jest wygoda, a właściwie jej brak. Kluczyki każdorazowo trzeba włożyć do pokrowca, a wsiadając do auta, trzeba je wyjąć. Metoda jest skuteczna, ale pozbawia system bezkluczykowy całej funkcjonalności i wygody. Kolejną wadą jest to, że po dłuższym użytkowaniu coraz częściej zdarza się nam zapominać wkładać kluczyk do pokrowca. Pozorne bezpieczeństwo po wielu bezpiecznych tygodniach powoduje, że jesteśmy mniej czujni i może
Folia aluminiowa
Specjalne etui możemy kupić w sklepie, ale możemy też zastosować domowe rozwiązanie w postaci folii aluminiowej, którą każdorazowo musimy owijać kluczyk. Niektórzy używają w tym celu także zwykłego, metalowego pudełka. Oba rozwiązania domowe są tanie, ale zupełnie niepraktyczne. Ani posiadanie przy sobie rolki folii aluminiowej ani metalowego pudełka w kieszeni spodni nie będzie komfortowe.
Osłonka baterii
Innym sposobem zabezpieczenia kluczyka keyless jest specjalna nakładka na baterię, która odcina przepływ prądu z baterii chwilę po opuszczeniu samochodu. Aby na nowo uruchomić baterię, korzystamy z prostej kombinacji uderzeń, najczęściej podwójnego lub potrójnego. Zaletą tego rozwiązania są miniaturowe rozmiary i dość duża wygoda – kluczyka nadal nie musimy wyjmować z kieszeni czy torebki, więc keyless zachowuje swoje funkcje. Minusem jest to, że nie każdy kluczyk ma standardową, wyjmowaną baterię, więc nie w każdym przypadku znajdzie zastosowanie. Nie jest to też najtańsze rozwiązanie, zważywszy na to, że chroni tylko przed jednym typem kradzieży.
Najlepsze zabezpieczenie? – CAN IMMOBILIZER
Najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe na rynku:
W przypadku wyżej opisanych mechanicznych metod zabezpieczających auto przed kradzieżą “na walizkę” problemem jest głównie to, że są niewygodne lub mało kto z czasem o nich pamięta. Z jednej strony mamy technologię, która ma nam ułatwiać życie, z drugiej musimy trzymać kluczyki w pokrowcu. Dlatego zamiast zabezpieczać sam kluczyk, warto zabezpieczyć całe auto przed kradzieżą – także innymi metodami. Dobrym, nowoczesnym rozwiązaniem jest immobilizer CAN – który jest wygodny, niewidoczny i działa nie tylko w przypadku prób kradzieży “na walizkę”. Zadzwoń po więcej szczegółów 732 080 889.