Bear Lock E-Joylock, Author Igla, Ampire – porównanie, wady i zalety

Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam najbardziej znane i zaawansowane zabezpieczenia aut, chroniące przed popularną obecnie metodą kradzieży “na walizkę”. Pierwsze z nich, E-Joylock blokuje skrzynię biegów, natomiast trzy kolejne działają na zasadzie immobilizerów CAN, odcinając zapłon silnika. Wszystkie te systemy łączą niewielkie rozmiary, wysoka estetyka (a właściwie niewidoczność), odporność na urządzenia wykrywające zabezpieczenia elektroniczne czy zagłuszacze sygnałów oraz konieczność/rekomendacja montażu w autoryzowanym serwisie. Cechują się najwyższym na rynku poziomem zabezpieczenia i trudnością – lub wręcz niemożliwością – ich pokonania przez złodziei. Ceny opisanych systemów zabezpieczających zaczynają się od 1300 zł netto. Stanowi to jednak wydatek jednorazowy – nie trzeba płacić miesięcznego abonamentu za korzystanie z nich, jak w przypadku lokalizatorów GPS i można je przenieść do kolejnego zakupionego auta, o ile spełnia te same wymagania techniczne. 

E-Joylock od Bear Lock 

To jeszcze dość nowe rozwiązanie polega na blokowaniu elektronicznego drążka skrzyni biegów, tak zwanego joysticka czy manetki. Blokadę tę obsługuje się za pomocą smartfona ze skonfigurowaną aplikacją E-Joylock lub specjalnej pastylki bluetooth. E-Joylock jest w pełni elektroniczny, co oznacza, że nie wymaga ingerencji w systemy auta, co jest szczególnie ważne w przypadku gwarancji. Niewielkie urządzenie blokujące montowane jest bezpośrednio do joysticka w systemie plug and play. Instalacja zabezpieczenia może odbyć się wyłącznie w autoryzowanym serwisie dealerskim. E-Joylock działa w ten sposób, że nawet jeśli złodziej dostanie się do auta, przechwytując sygnał z naszego kluczyka i odpali silnik, to nie jest w stanie wrzucić biegu – i odjechać. Demontaż blokady jest czasochłonny i może być dość głośny. Trzeba jednak pamiętać, że zabezpieczenie to przeznaczone jest wyłącznie do aut korzystających z technologii drive-by-wire, którą spotkacie też pod określeniami steer-by-wire lub shift-by-wire. W pojazdach tych joystick zmiany biegów nie jest w żaden sposób fizycznie połączony ze skrzynią biegów, a więc jest trochę jej imitacją. Takich aut na rynku jest jeszcze naprawdę niewiele. Dotyczy to około 10% nowych pojazdów, dlatego można nazwać go niszowym. E-Joylock jest też znacznie droższy niż zabezpieczenia antykradzieżowe o podobnej skuteczności opisane poniżej.

Author Igla 

Zabezpieczenie przeciwkradzieżowe Author Igla Can Immobilizer działa na trochę innej zasadzie niż E-Joylock. Nadaje się też do znacznie większej liczby aut na rynku – tych wyposażonych w magistralę CAN oraz system bezkluczykowy Keyless. Author Igla Can Immobilizer działa na zasadzie cyfrowej blokady – w zależności od marki i modelu auta jest to blokada zapłonu silnika, skrzyni biegów czy też pedału gazu (więcej o tym rodzaju zabezpieczenia przeczytacie w innym naszym wpisie: Immobilizer CAN – jak to działa). Autoryzacja i zwolnienie blokady następuje po wprowadzeniu ustalonego wcześniej kodu pin za pomocą fabrycznie wbudowanych przycisków w aucie, kartą zbliżeniową lub poprzez odpowiednio skonfigurowaną aplikację na telefon. Jeśli autoryzacja nie przebiegnie pomyślnie, podczas próby uruchomienia auta Igla blokuje silnik. Co ważne, podczas montażu tego zabezpieczenia nie narusza się elektroniki auta (nie trzeba przecinać żadnych przewodów), ponieważ blokada następuje drogą cyfrową. Jedynym minusem jest fakt, że rozwiązanie to jest produkcji rosyjskiej, co wpływa na jakość oferowanego serwisu na terenie Polski… i braku wsparcia dla rodzimej gospodarki. 

Ampire WFS300-BT 

Ampire to, podobnie jak Igla, immobilizer CAN – tyle że niemieckiej marki. Chociaż prawda jest taka, że często ich nazwy są używane wymiennie, bo Ampire w dużej części korzysta z podzespołów oraz całych systemów Igly i sprzedaje je pod swoją marką. Urządzenie to działa na identycznej zasadzie – w przypadku braku autoryzacji blokuje magistralę CAN i wysyła informację, by samochodu nie włączać lub wyłączyć zaraz po odpaleniu. Identycznie jak w Igle, auto możemy odblokować przy pomocy przycisków w aucie lub poprzez dedykowaną aplikację (szyfrowany bluetooth). 

A gdyby tak zastosować bardziej skuteczny immobilizer i zabezpieczenie antykradzieżowe? 

Chcielibyśmy przedstawić Wam alternatywę dla tych trzech, dobrze już wszystkim znanych produktów i producentów – Immobilizer CAN od Zabezpiecz Auto. Jest to polska marka, która swoje systemy zabezpieczające w całości produkuje w Polsce. Ma to dwojakie znaczenie. Jednym jest oczywiście rozwijanie i wspieranie rodzimych producentów i rozwiązań. Po drugie, dzięki polskim korzeniom oferuje serwis znacznie lepszy niż konkurencja i obsługę większej liczby modeli aut, którymi jeździmy w kraju. Codziennie są też mierzone i dodawane kolejne obsługiwane przez Zabezpiecz Auto modele pojazdów. Obecnie w bazie jest już 600 modeli aut osobowych, busów i mini ciężarówek oraz 25 modeli aut elektrycznych – i każdego dnia dodawane są kolejne. Listę obsługiwanych pojazdów możesz sprawdzić na stronie Zabezpiecz Auto. Urządzenie znane jest ze swojej bezawaryjności. Samo rozwiązanie i tryb jego działania nie różni się od wymienionych popularnych immobilizerów CAN – Igly i Ampire, aczkolwiek diabeł tkwi w szczegółach – elektronice. Ta stosowana przez Zabezpiecz Auto jest bardziej zaawansowana, wyposażona w nowocześniejsze chipy, dzięki czemu może zmierzyć więcej parametrów niż np. rozwiązanie rosyjskie. Jako jedyni oferują również 30-dniową możliwość zwrotu urządzenia – bez podawania przyczyny. 

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Zobacz jak działa nasz system

Play Video

Nasz system to bardzo skuteczne zabezpieczenie które chroni przed wszystkimi znanymi metodami kradzieży pojazdów.

W tym też najpopularniejszej ostatnio metodzie – na walizkę !

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto. Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.

Masz Pytania?

Zadzwoń do nas! Chętnie doradzimy i odpowiemy na Twoje pytania

Wyjaśnimy dokładnie jak działa nasz system i dlaczego jest tak skuteczny.

Montaż w całej Polsce

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacje znajdziesz tutaj