Sezon urlopowy w pełni
To okres, w którym wielu z nas, zachęcona stopniowym znoszeniem obostrzeń pandemicznych przez kolejne państwa, wybiera się na krótszy lub dłuższy wypoczynek. W wakacyjnym rozluźnieniu trzeba pamiętać, że złodzieje samochodów nie mają urlopu, a ich wzmożona aktywność przypada właśnie na najcieplejsze miesiące. Jeśli pozostawimy samochód w domu i w podróż wybierzemy się innym środkiem lokomocji, wówczas przestępcy mają ułatwione zadanie. O co należy zadbać, pozostawiając auto bez opieki?
Czy polisa AC to dobre zabezpieczenie auta na wakacje?
Większość kierowców, decydując się na pozostawienie auta bez opieki przez dłuższy czas, wybiera dodatkowe ubezpieczenie AC na wypadek kradzieży. Warto jednak zaznaczyć, że nie w każdym przypadku klientowi będzie należało się odszkodowanie z tego tytułu. Niektóre Towarzystwa ubezpieczeniowe bowiem, w przypadku znacznej wartości samochodu, wymagają dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego.
W przypadku, w którym właściciel nie zadba lub nie wie, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą w czasie nieobecności, ubezpieczyciel może uznać, że doszło do przypadku rażącego niedbalstwa i najprawdopodobniej odmówi wypłaty gotówki. Aby mieć całkowitą pewność co do rodzaju i liczby zabezpieczeń antykradzieżowych, wymaganych przez ubezpieczyciela, należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, szczególnie z sekcją mówiącą o wyłączeniach odpowiedzialności.
Auto zostało skradzione podczas nieobecności
Kiedy właściciel auta wypoczywa z dala od domu, np. w innej części Polski lub Europy, złodziejowi zdecydowanie łatwiej jest dokonać kradzieży. Ten najczarniejszy scenariusz generuje jeden podstawowy problem, a mianowicie opóźniony czas zgłoszenia całego zdarzenia. Wszakże o zniknięciu auta, odpowiednie służby możemy poinformować dopiero, gdy się zorientujemy – po powrocie. Z pewnością nie wpłynie to zbyt dobrze na szanse odnalezienia samochodu w całości. Ale co w takim wypadku z ubezpieczeniem?
Generalna zasada jest taka, że ubezpieczyciel liczy czas na zgłoszenie szkody, od momentu jej stwierdzenia. W większości przypadków jest to więc moment powrotu z wakacji i stwierdzenia braku samochodu na podjeździe. Jednak nie należy z tym zwlekać zbyt długo, bowiem dokładny czas na zgłoszenie szkody zawarty jest w umowie i zazwyczaj wynosi od 1 do 7 dni, a niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe używają terminu: „niezwłocznie”.
Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Sąsiedzka pomoc
Pozostawienie samochodu w garażu wydaje się jedyną sensowną opcją, jeśli destynacją naszego wyjazdu wakacyjnego są odległe zakątki Europy lub świata. Warto wówczas zachować pewne zasady ostrożności zwłaszcza, jeśli mówimy tu o nowoczesnych autach z systemem bezkluczykowym „keyless”.Samo zamknięcie drzwi garażowych to niewystarczające zabezpieczenie antykradzieżowe, a może również okazać się niewystarczające dla ubezpieczalni. Niektórzy decydują się na założenie monitoringu z dostępem na żywo, jeszcze inni preferują „żywy” monitoring w postaci życzliwego sąsiada lub przyjaciela domu. Musimy jednak pamiętać, że prawdopodobnie żaden sąsiad lub członek rodziny nie weźmie odpowiedzialności na siebie, jeśli auto zaginie. A i kamery domowego monitoringu są zwykle łatwo wykrywalne przez złodziei, przez co mogą je oni szybko dezaktywować.
Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą z parkingu?
Często bywa tak, że najlepszą formą podróży na wakacje jest pokonanie pewnego odcinka trasy docelowej własnym samochodem, po czym pozostawienie go na parkingu, np. przy stacji kolejowej lub lotnisku. Pamiętajmy o tym, że w takim przypadku, włączenie autoalarmu, domknięcie wszystkich szyb oraz odłączenie od zasilania wszystkich urządzeń wewnątrz samochodu, stanowi absolutne minimum.
„Warto pamiętać o tym, że w naszym kraju pojecie „parking płatny”, niekoniecznie oznacza „parking strzeżony”. Z punktu widzenia prawa ubezpieczeniowego i tego, kto będzie odpowiadał za ewentualną kradzież auta, to kolosalna różnica” – tłumaczą Specjaliści Zabezpiecz-Auto.pl.
Przed wyborem miejsca postoju samochodu na czas nieobecności, koniecznie trzeba upewnić się, za co tak naprawdę płacimy i jaki jest zakres ochrony naszego auta.
Auto na wakacjach – dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe
W zasadzie to nie ma znaczenia, czy nasze auto pozostawimy w garażu, czy na strzeżonym parkingu – zważając na nowoczesne metody, jakimi dysponują przestępcy, do kradzieży może dojść właściwie wszędzie.
Dlatego wybierając się w wakacyjną podróż, warto dowiedzieć się, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą z parkingu lub spod domu. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wyposażenie pojazdu w zabezpieczenie antykradzieżowe, które całkowicie uniemożliwi złodziejom zadanie. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest oferowany przez Zabezpiecz-Auto.pl, immobilizer CanLock.
„Zasada działania systemu CanLock jest bardzo prosta. Jeśli do auta z systemem bezkluczykowym „keyless” będzie próbowała dostać się niepowołana osoba, system zablokuje silnik i uniemożliwi złodziejowi odjechanie samochodem. W takiej sytuacji złodziej, nie mogąc zlokalizować urządzenia ani źródła „problemu”, najczęściej w panice opuszcza samochód i ucieka.” – mówią twórcy systemu CanLock.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc