Kto by pomyślał, że kradzież auta z najwyższej półki będzie łatwiejsza niż kradzież starszego modelu na kluczyk manualny. A jednak. Kradzież samochodu na walizkę może trwać zaledwie 30 sekund, a cały proces wygląda tak naturalnie, że nikt, kto będzie się temu przyglądać z zewnątrz, nie zorientuje się, że coś nie gra.
Samochody z bez kluczykowym systemem to wygoda, na którą stać coraz więcej Polaków. Pamiętajcie jednak, że nie tylko producenci samochodów i ich nabywcy idą z biegiem czasu – złodzieje również.
Co to znaczy 'kradzież samochodu na walizkę’
Potocznie nazywana kradzież na walizkę z samą walizką ma dziś niewiele wspólnego. Urządzenie, które umożliwia ten sposób kradzieży przypomina niewielką skrzynkę lub tablet. Przechwytuje i przedłuża zasięg wymiany fal radiowych między autem i kluczykiem. Cały trik polega na oszukaniu pojazdu, przekazaniu informacji, że kluczyk jest obok
Żeby ukraść samochód z systemem bez kluczykowym potrzebne są:
- dwie osoby
- urządzenie przedłużające sygnał kluczyk-samochód
- zaledwie 30 sekund
Kradzież samochodu na walizkę odbywa się tuż pod nosem właściciela. Zwykle do takiej kradzieży dochodzi na terenie jego posesji – nocą lub nad ranem. Kradzież na walizkę w miejscu publicznym w biały dzień, np. na parkingu pod sklepem, również nie jest wyjątkiem. Proces włamania do samochodu z systemem keyless wygląda jak zwykła próba odblokowania auta przez właściciela – pociągnięcie klamki. Przechodzeń nie jest w stanie zorientować się, że właśnie dochodzi do kradzieży. Po odblokowaniu drzwi, złodziej wsiada do samochodu i kontynuując przekaz sygnału uruchamia silnik, po czym spokojnie odjeżdża. Proste?
Jak działa walizka (opis technologiczny)
Walizka składa się z dwóch niewielkich urządzeń. Po pociągnięciu klamki samochodu pierwsze urządzenie przejmuje wysłany z pojazdu sygnał i przekazuje go do drugiego egzemplarza. Dzięki temu sygnał z samochodu może pokonać o wiele większą odległość niż w powinien – od 10 do nawet 40 metrów. Gdy drugie urządzenie odbierze fale radiowe, przekazuje je do kluczyka. Kluczyk rozpoznaje sygnał z pojazdu i wysyła pozytywną odpowiedź, którą przekazują między sobą walizki. Sygnał wreszcie dociera do pojazdu, który odblokowuje zamki.
W skrócie wygląda to tak:
- Pociągnięcie klamki – sygnał z pojazdu w poszukiwaniu kluczyka
- Walizka przejmuje sygnał i przedłuża go do kluczyka (30-100 metrów)
- Kluczyk reaguje na informację emitując pozytywną odpowiedź
- Sygnał wraca w analogiczny sposób do auta
- Pojazd otrzymuje pozytywną wiadomość zwrotną i odblokowuje zamki
Jak ukraść samochód na walizkę (opis procesu)
Cały proces kradzieży na walizkę na pierwszy rzut oka nie budzi podejrzeń. Do samochodu podchodzi człowiek, pociąga za klamkę i wsiada do środka. Co się dzieje za kulisami kradzieży?
Nieco dalej od pojazdu przechadza się druga osoba, z walizką ściągającą sygnał z kluczyka. Złodziej zbliża się do drzwi budynku szukając fal radowych wysyłanych z kluczyka. Ponieważ walizka działa na zasadzie wzmacniacza antenowego, potrafi sczytać sygnał nawet z odległości 30 metrów. Choć w przypadku kradzieży samochodu na walizkę z posesji właściciela tak duży zasięg często jest zbędny, to przy kradzieży w miejscu publicznym sprawdza się świetnie. Gdy wzmacniacz otrzyma odpowiedź od kluczyka, przekazuje ją do walizki obok pojazdu. Samochód otrzymuje informację zwrotną od walizki – kluczyk jest obok, więc odblokowuje zamki. Teraz tylko formalność – uruchomienie silnika. Kolejny przekaz fal radiowych na tej samej zasadzie co wcześniej i po sprawie. Choć na wyświetlaczu większości samochodów pojawi się ostrzeżenie o tym, że w samochodzie nie ma kluczyka, to silnik i tak się nie wyłączy. Czas operacyjny? 30 sekund.
Jak zostać złodziejem? Gdzie kupić walizkę?
Jak myślcie, gdzie zaopatruje się dzisiejszy złodziej? Jak zdobyć tajemniczą walizkę? Nie potrzebne są tu znajomości, czy dostęp do tajnych kanałów sprzedaży. Walizkę do kradzieży samochodu można kupić na popularnych platformach sprzedażowych takich jak Aliexpress, Olx, czy Lento. Pod tajemniczą nazwą „urządzenie diagnostyczne” kryje się pogromca systemów keyless. W opisie zwykle widnieje informacja, że urządzenie powstało z myślą o przetestowaniu sprawności systemu bez kluczykowego w samochodzie, a sprzedawca nie odpowiada za użycie sprzętu wbrew prawu. Takie walizki sprzedawane są w cenie od 20.000 do 40.000 zł. Całkiem sporo jak na sprzęt diagnostyczny. Poniżej pokazujemy przykładowe oferty sprzedaży.
Co ciekawe, chiński producent systemów antywirusowych Qihoo 360 opracował system HackKey, którego koszt to zaledwie… 22 dolary (80zł) za zestaw dwóch przekaźników. Taki zestaw działa na tej samej zasadzie co walizki, jedyną różnicą jest zasięg działania wzmacniaczy fal. Chińskiemu producentowi udało się uzyskać przekaz sygnału na odległość aż 300 metrów. Przedstawiciele systemu HackKey wyjaśnili działanie urządzenia podczas prezentacji
Poniżej obrazek jak działa mechanizm walizki do kradzieży aut keyless
By lepiej zrozumieć działanie systemu keyless i sposób jego złamania badacze udostępniają również opracowanie szwajcarskich naukowców.
Jak widać, kradzież samochodu na walizkę niekoniecznie musi wiązać się z dużym wydatkiem na sprzęt. Światowe wyszukiwarki internetowe dobrze znają kombinacje taki haseł jak „hackkey”, „walizka”, „gdzie kupić”, „aliexpress”,”kup teraz”.
Jakie samochody najczęściej wybierają złodzieje? Statystyki
Najatrakcyjniejszym łupem dla złodzieja są marki i modele najpopularniejsze na Polskich drogach, oraz te, których części są u nas trudno dostępne. Z parkingów najczęściej znikają
modele kilkuletnie, takie jak Audi A4, BMW z serii 5, Toyota Auris, Toyota Yaris. Zdarza się, że złodziej pokusi się na niezwykle rzadki okaz, taki jak Kia Stinger, czy Infiniti Q50.
Poniżej przedstawiamy ranking najczęściej kradzionych marek w 2020 roku w Polsce, na podstawie zestawienia przygotowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.
Czy istnieją samochody odporne na kradzież na walizkę?
Niemieckie ADAC przetestowało ponad 230 samochodów z systemem keyless. Z całej puli jedynie trzy modele wykazały odporność na kradzież na walizkę.
- Range Rover
- Jaguar i-Pace
- Land Rover Discovery
Jak możliwe, że te modele oparły się kradzieży na walizkę? Land Rover po chwyceniu klamki wysyła ograniczony czasowo sygnał w poszukiwaniu kluczyka. Jeśli czas odpowiedzi będzie zbyt długi – samochód uzna to za próbę włamania i nie odblokuje zamków, ani nie uruchomi silnika.
Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą samochodu na walizkę
Podstawowa zasada – nie ułatwiaj złodziejowi zadania. Im więcej manewrów musi wykonać, im więcej przeszkód, tym bardziej prawdopodobne, że da sobie spokój i zrezygnuje z kradzieży. Jeśli parkujesz pod domem, zawsze rób to za zamkniętą bramą, bądź w garażu. Te klasyczne zabezpieczenia mogą zniechęcić kogoś, kto szuka łatwej i szybkiej okazji. Poza terenem prywatnym pomogą tylko dodatkowe, niefabryczne zabezpieczenia.
Klatka Faradaya
Klatka Faradaya to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na ochronę samochodu przed kradzieżą na walizkę. Jest to niedrogi i prosty sposób, ale czy skuteczny? Klatka Faradaya to inaczej etui na kluczyki, które dzięki aluminiowej powłoce wszytej w ścianki pokrowca,
odcina dostęp fal radiowych do środka. Brzmi dobrze? Fakt, póki prawa fizyki będą działać, nasz kluczyk będzie bezpieczny, ale ten sposób nie sprawdzi się w przypadku skopiowania kluczyka, bądź dorobieniu go przy wykorzystaniu łącza OBD. Poza tym, czy klatka Faradaya nie mija się z celem systemu keyless? Za każdym razem, gdy będziemy chcieli wsiąść do auta, będziemy szukać etui, by wyciągnąć z niego kluczyk. Warto jednak nie cofać się w rozwiązaniach technicznych, a poszukać sposobu, który pozwoli nadal korzystać nam z możliwości, jaką daje nam system keyless.
Immobilizer CAN
Immobilizer CAN zabezpiecza samochód przed kradzieżą na walizkę, za pomocą magistrali CAN. Immobilizer skutecznie odcina zapłon samochodu, by niepowołana osoba nie mogła uruchomić silnika. Nawet jeśli auto zostanie otwarte, nie ruszy. Blokadę zapłonu można wyłączyć tylko za pomocą ustalonego przez właściciela kodu, czyli kombinacji wybranych przycisków w pojeździe (np. przycisk klimatyzacji i wycieraczek).
Tym sposobem właściciel auta nadal może korzystać z wygodnego systemu keyless i mieć pewność, że samochód nie trafi w niepowołane ręce. Immobilizer CAN to skuteczne zabezpieczenie, dzięki któremu samochód staje się odporny na kradzież na walizkę. Dostępne są trzy rozszerzenia immobilizera:
- CanLock Comfort – dodatkowo wyposażony w szyfrowany moduł bluetooth
- CanLock Premium – wyposażony w bluetooth i syrenę
- CanLock Premium + Laweta – zawiera bluetooth, syrenę oraz czujnik przechyłu i położenia
KeyLess Protector KP-20
KeyLess Protector to nakładka na kluczyk, która odcina dostęp prądu z baterii zaraz po wyjściu z samochodu. Proste rozwiązanie, które można zamontować samodzielnie. Żeby wybudzić kluczyk, wystarczy stuknąć dwa razy w kieszeń lub torbę, w której się znajduje. To jeden z lepszych sposobów na ochronę przed kradzieżą na walizkę, jednak nie w każdym przypadku się sprawdza. Część kluczyków nie ma możliwości wymiany baterii, dlatego KeyLess Protector nie jest urządzeniem uniwersalnym.
Alarm samochodowy Viper 5906V
Alarm samochodowy nie jest najchętniej stosowanym zabezpieczeniem. Ta przeszkoda jest względnie prosta do obejścia dla złodzieja. Blokada czujników alarmu skutecznie uniemożliwia uruchomienie syreny. Jednak Viper to amerykański producent zabezpieczeń antykradzieżowych, który cieszy się doskonałą opinią na całym świecie. Do samego alarmu Viper opracował dodatkowe zabezpieczenia, które można kontrolować przez telefon, np. zdalne uruchomienie silnika samochodu.
Optimus 2.0 GPS Tracker
Choć lokalizator GPS nie jest urządzeniem, które uniemożliwia kradzież na walizkę, warto wziąć pod uwagę zakup takiego gadżetu. Optimus GPS przekazuje informację o położeniu pojazdu, wysyła powiadomienie na telefon, gdy samochód odblokowuje zamki, bądź rusza – co pozwala na szybką reakcję w przypadku kradzieży. Lokalizatory GPS nie są jednak niezawodnym urządzeniem. Złodzieje często stosują zaawansowane zagłuszacze fal radiowych, przy których Optimus staje się niewidoczny. Minusem tego rozwiązania jest też bateria lokalizatora, którą trzeba ładować średnio co 1-2 tygodnie.
Niedźwiedź-Lock
Mechaniczne zabezpieczenie przed kradzieżą, które montuje się na układzie kierowniczym, a odblokowuje za pomocą kluczyka. Dużym minusem tego zabezpieczenia jest jego widoczność – od razu wiadomo od czego zacząć. To przeczy podstawowej zasadzie – nie ułatwiaj złodziejowi zadania. Poza tym, mechaniczne blokady można zdemontować ręcznie. Warto jednak iść z biegiem czasu i zwalczać problem kradzieży tą samą bronią – cyfrową, jak w przypadku immobilizera.
Domowy sposób
Zdarza się, że właściciel samochodu bierze sprawy w swoje ręce i sam wymyśla rozwiązanie problemu kradzieży na walizkę. Słyszeliśmy o takim przypadku jak kluczyk oklejony aluminiowa folią. Zachowując niewielki obszar wolny od taśmy, kluczyk tracił moc i działał jedynie z niewielkiej odległości, tylko w pobliżu klamki. Żeby uruchomić auto, właściciel musiał przyłożyć kluczyk do anteny umieszczonej w pojeździe. Pomysł skuteczny, ale podobnie jak w przypadku klatki Faradaya – mija się z celem.
Kradzież samochodu na walizkę – nagranie
Co się dzieje z samochodem po kradzieży?
Około 90% kradzieży na walizkę kończy się rozbiórką pojazdu na części. Stawka jest wysoka, więc akcja musi dziać się szybko. O przypadku demontażu części w zaledwie 2 godziny pisaliśmy tutaj
W częściach samochodów zmieniane są oznaczenia identyfikacyjne. Auta legalizowane są przy użyciu dokumentów powypadkowych samochodów, lub na podstawie skradzionych i sfałszowanych dokumentów zagranicznych. Część sprzedawana jest w kraju, a część za wschodnią granicą, głównie w Rosji, na Litwie. Bardzo rzadko zdarza się odzyskać skradziony samochód, jednak możemy zauważyć niewielką tendencje spadkową. W roku 2019 zarejestrowano 6 978 kradzieży samochodów, z kolei w 2020 roku – 6910.
Jeśli masz pytania i chciałbyś się poradzić jaki system powinieneś wybrać do swojego samochodu, wypełnij krótki formularz poniżej lub zadzwoń – 732 080 889.